Pół miliona osób zwiedziło już CNK

Od dnia otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odwiedziło już ponad 500 tysięcy osób. Nagrodę dla półmilionowego gościa odebrała rodzina państwa Krupińskich z Poznania, która próg placówki przekroczyła w piątek przed południem.

W nagrodę czteroosobowa rodzina otrzymała telewizor i roczny bilet do Centrum Nauki Kopernik. - Bardzo się cieszymy, zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Czekaliśmy w kolejce od godz. 9, teraz mamy 11, ale było warto - powiedziała Monika Krupińska, mama Kasi i Wojtka.

Reklama

Pół miliona w ciągu ośmiu miesięcy

CNK zainaugurowało działalność na początku listopada ubiegłego roku. Od tego czasu było dostępne dla zwiedzających w sumie przez 189 dni. Dyrektor CNK Robert Firmhofer przyznał, że twórcy placówki nie liczyli na tak duże zainteresowanie. - Spodziewaliśmy się, że odwiedzi nas 350-400 tysięcy osób w ciągu roku, tymczasem jest to pół miliona w ciągu ośmiu miesięcy - powiedział Firmhofer.

Jednak - jak zaznaczył - równie ważna jest jakość wizyt, którą zwiedzający deklarują w ankietach przeprowadzanych przez CNK. - Mamy bardzo dobry wynik. 97,5 proc osób zwiedzających deklaruje, że bardzo wysoko ocenia jakość wizyty. 98,5 proc. osób mówi, że chętnie poleci wizytę swoim znajomym. 97 proc. deklaruje, że Centrum jest znakomitym sposobem na nauczenie się czegoś, na samodzielne poznawanie nauki. To oznacza, że realizujemy naszą misję - powiedział dyrektor CNK.

Nauka wcale nie jest nudna

Podkreślił, że tłumy stojące codziennie w kolejkach - nawet przy złej pogodzie - zaprzeczają tezom, mówiącym że szkoła jest nudna, a nauka niezrozumiała i nieciekawa. - Być może powinniśmy wspólnie zastanowić się, jak powinniśmy lepiej uczyć. W jaki sposób inwestować w rozwój nauki w Polsce. Te pół miliona osób ciągu ośmiu miesięcy jest najlepszym dowodem na to, że takie są społeczne oczekiwania - ocenił Firmhofer.

Jak wynika z danych CNK, średnio dziennie placówkę odwiedza ponad 4,5 tysiąca osób. Dzieci i młodzież najczęściej przychodzą do CNK podczas klasowych wycieczek - w grupach zorganizowanych zwiedziło je już ponad 190 tysięcy dzieci. Dorośli - ponad 90 tysięcy osób - odwiedzają Centrum zazwyczaj indywidualnie. Ponad 68 tysięcy zwiedzających skorzystało z biletów rodzinnych. Liczba biletów rocznych przekroczyła 26 tysięcy.

"Hity" dla zwiedzających

Największym zainteresowaniem gości cieszy się wystawa "Świat w ruchu". - Wystawa, na której przeprowadzamy eksperymenty głównie z fizyki. Są to doświadczenia elementarne, ale bardzo silnie angażujące zwiedzającego - wyjaśnił dyrektor CNK.

Bardzo dużą popularnością cieszy się też skierowana do młodzieży galeria "Re:generacja". -To dowodzi, że mitem jest jakoby publiczności w wieku licealistów i studentów nie można zainteresować nauką - przekonywał Firmhofer. Wśród eksponatów szczególne zainteresowanie wzbudza Wahadło Foucaulta, a także eksponaty pokazujące potężne zjawiska przyrodnicze - trzęsienie ziemi, tornado ogniowe oraz eksponaty intuicyjne, np. "Latający dywan".

Można eksperymentować

Od listopada 2010 r. goście Centrum mogą przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalnej galerii dla dzieci "Bzzz!".

Od marca korzystają również z szóstej galerii "Re:generacja", a od czerwca z kolejnej atrakcji: planetarium "Niebo Kopernika". W piątek 15 lipca zostanie otwarty "Park Odkrywców" - umieszczony na terenie wokół Centrum i na jego dachu.

CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy