Reklama

Reklama

"Rz": Warszawski prokurator usłyszy zarzuty? Izba SN dała zielone światło

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zezwoliła na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i tymczasowy areszt prokuratora Andrzeja Z. z Warszawy - informuje "Rzeczpospolita".

"Sprawa dotyczy warszawskiego śledczego (Warszawa Praga-Północ), któremu prokurator zamierza postawić zarzut korupcji (przyjęcie korzyści materialnych i osobistych) oraz utrudniania śledztwa (miał działać na jego szkodę)" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Gazeta precyzuje, że chodzi o jedną ze spraw, którą prowadził Andrzej Z. 

"Był to proces karny o uszkodzenie ciała. W sprawie tej posypały się tymczasowe aresztowania. Po jakimś czasie jeden z domniemanych sprawców wyszedł na wolność. I to właśnie jego przypadek prokuratura wiąże z możliwością przyjęcia korzyści majątkowej przez prokuratora prowadzącego sprawę" - podaje gazeta.

Kilka głośnych spraw na koncie prokuratora

Gazeta informuje, że tydzień temu w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odbyło się inne posiedzenie w tej sprawie. Prokurator Z. skarżył się na odmowę dostępu do akt. Na taki dostęp nie zgodził się prokurator prowadzący sprawę. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego utrzymała jego decyzję w mocy.

"Rzeczpospolita" podaje też, że prokurator Andrzej Z. prowadził kilka głośnych spraw, m.in. w 2019 roku sprawę o oblanie kwasem starszej kobiety.

Pięć lat temu w jednej z kamienic na warszawskiej Pradze doszło do tragedii. Nieznany sprawca oblał kwasem siarkowym 75-letnią kobietę i uciekł. Dramatyczne sceny rozegrały się w windzie. Na pomoc zaatakowanej kobiecie rzuciła się sąsiadka. 75-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

"Mimo dużego zaangażowania policjantom przez blisko pięć lat nie udało się ustalić, kto i dlaczego zaatakował kobietę na warszawskiej Pradze. Punktem zwrotnym miało się okazać zeznanie jednego ze świadków. Dzięki niemu postawiono zarzuty podżegania, pomocnictwa i sprawstwa. Sprawcami tragedii okazały się osoby wielokrotnie karane, m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej" - czytamy w "Rzeczpospolitej". 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje