"Sen o Warszawie" ma rozbrzmiewać ze stołecznego ratusza

Od przyszłego roku raz w tygodniu, prawdopodobnie w piątki po południu, ze stołecznego ratusza będzie rozbrzmiewał "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. W styczniu 2014 r. przypada 10. rocznica śmierci artysty, w lutym - 75. rocznica jego urodzin.

Informację podaną potwierdziła wicedyrektor biura kultury w stołecznym ratuszu Małgorzata Naimska. - Zastanawiamy się, jak to zrobić, żeby postać Niemena miała swój muzyczny pomnik w Warszawie - powiedziała.

"Kojarzy się z Warszawą i jest piękna"

Reklama

Zastrzegła, że trwa uzgadnianie szczegółów tej sprawy, m.in. z wdową po artyście Małgorzatą Niemen.

Naimska przypomniała, że w styczniu przypada rocznica śmierci artysty, a w lutym - rocznica jego urodzin. - Przygotowujemy się, by na ten czas być gotowymi. Przed końcem roku na pewno będziemy chcieli mieć wszystko załatwione - powiedziała.

Dodała, że to rodzina Niemena życzyłaby sobie, by "Sen o Warszawie" rozbrzmiewał w każdy piątek ok. godz. 16 jako zapowiedź weekendu. Utwór nagra kwartet lub kwintet smyczkowy.

O sprawę we wtorek dziennikarze pytali prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz. - To jest piosenka, która bardzo kojarzy się z Warszawą, jest współczesna i bardzo piękna. Chcieliśmy móc jej używać i w końcu będziemy mogli - powiedziała.

Jest "symbolem muzycznym" miasta

Niemen był autorem muzyki i wykonawcą "Snu o Warszawie"; autorem tekstu jest Marek Gaszyński. W kwietniu 2009 r. Rada Warszawy przyjęła stanowisko w sprawie ustanowienia tego utworu "symbolem muzycznym" miasta.

"Trudno o piękniejsze słowa, które lepiej oddadzą emocje jakie w nas, mieszkańcach Warszawy, rodzą się na myśl o naszym Mieście. O Warszawie, w której się rodzimy, dorastamy, pracujemy, przeżywamy miłość, zawieramy przyjaźnie, w której czasem się smucimy, a czasem pełni szczęścia unosimy się ponad Jej chodnikami" - napisali wówczas radni.

W stanowisku podkreślili, że "Sen o Warszawie" to "zaproszenie do pokochania naszego Miasta miłością bezinteresowną i czystą za to, że jest piękna, nowoczesna, gościnna i Nieujarzmiona". Do prezydent miasta zwrócili się o stworzenie możliwości prawnych w celu swobodnego używania tego utworu, a do mieszkańców - do jego propagowania i używania podczas wydarzeń związanych z miastem.

"Sen o Warszawie" nie stanie się hymnem (hejnałem) Warszawy. Tym jest melodia grana na trąbce każdego dnia o godz. 11.15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Upamiętnia ona fakt, że o tej godzinie we wrześniu 1939 r., podczas bombardowania stolicy, zatrzymał się zegar na wieży Zamku Królewskiego.

Melodia została skomponowana na podstawie dwóch znanych motywów muzycznych: "Warszawianki" i "Marszu Mokotowa". Jej kompozytorem jest prof. Zbigniew Bagiński z warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Z inicjatywą odgrywania hejnału wystąpili byli żołnierze Powstania Warszawskiego- zgrupowania AK Chrobry II.

Krótka biografia Czesława Niemena

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 r. w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka jako Czesław Wydrzycki. Komponował muzykę rockową i jazzową. Był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową. W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie". Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje