Służew zaprasza młodych pianistów

Do końca listopada można nadsyłać zgłoszenia do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży im. Béli Bartóka. Organizatorzy czekają na uczestników w wieku od 7 do 15 lat.

Béla Bartók (1881-1945) to autor m.in. zbioru ponad 150 kompozycji, pt. "Mikrokosmos". Wiele z nich napisał dla syna, Petera, którego sam uczył grać na fortepianie, stopniując skalę trudności ćwiczeń w miarę postępów dziecka. Twórczość węgierskiego kompozytora popularyzuje wśród najmłodszych pianistów Służewski Dom Kultury, po raz trzeci organizując konkurs jego imienia.

Reklama

Mali muzycy w wielkich salach

- W ubiegłych latach impreza miała lokalny charakter, była przeznaczona dla dzieci i młodzieży z Warszawy i okolic. Ale cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy postanowili rozszerzyć jej formułę - wyjaśnia Jacek Michalak, dyrektor konkursu. W tym roku Służewski Dom Kultury przyjmuje zgłoszenia młodych muzyków z całej Polski, a także z zagranicy.

Prestiż konkursu podkreśla patronat ambasadora Węgier oraz miejsca przesłuchań: Sala Koncertowa Pałacu Szustra (siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego) i Studio Koncertowe S-1 im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia. Uczestnicy zaprezentują, oprócz utworów patrona imprezy, także kompozycje z dawniejszych epok - ma to umożliwić szerokie zaprezentowanie ich umiejętności. Jak podkreślają organizatorzy, zaproszenie do udziału w konkursie jest adresowane nie tylko do uczniów szkół muzycznych, ale do wszystkich, którzy uczą się gry na fortepianie (w ogniskach, domach kultury, szkołach prywatnych itd.).

Wyzwanie dla intelektu

Pracami jurorów pokieruje Szabolcs Esztényi, kompozytor, pianista, od prawie 40 lat wykładowca średnich i wyższych szkół muzycznych w Polsce.

- Bartók jest wyzwaniem dla intelektu - podkreśla przewodniczący jury. - Piękno jego muzyki polega na ładzie, na porządku, którego trzeba się dosłuchać, który trzeba zrozumieć, porzucając przyzwyczajenie do muzyki, "która się podoba" - dodaje.

Na zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych czekają nagrody. - Nie będą to gratyfikacje pieniężne, bo dzieci w tym wieku trzeba motywować w inny sposób. Ale z pewnością młodzi artyści zostaną docenieni - podkreśla Jacek Michalak.

Przesłuchania i koncerty finałowe odbędą się od 15 do 17 stycznia 2010 r. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie www.konkursbartoka.pl

PRZEMYSŁAW BOGUSZ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje