Święta chłodne i z opadami. Mogą być białe...

Na ciepłe i słoneczne święta nie ma co liczyć. Zdaniem synoptyków, aura w najbliższych dniach będzie zmienna i kapryśna. Sobota ma być deszczowa, niedziela bardzo chłodna i z opadami śniegu, a poniedziałek - mimo, że nieco cieplejszy - raczej pochmurny i z opadami deszczu. Ocieplenie spodziewane jest dopiero w środę.

- Prognoza na święta wielkanocne jest taka jak w znanym polskim przysłowiu - będzie trochę zimy i trochę lata. Sama Wielkanoc może być nawet biała - informuje dyżurny synoptyk w IMGW Julita Cedzińska-Ziemba.

Reklama

Piątek na przeważającym obszarze będzie pochmurny i wilgotny. Najintensywniej popada na południu, w centrum i na wschodzie kraju. Termometry będą wskazywać maksymalnie od 7-9 st. C na wschodzie kraju do 12 st. C lokalnie na zachodzie.

W kolejnych dniach opady deszczu będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Tak będzie już od soboty. Chłodny front będzie przemieszczał się przez Polskę, a za nim będzie napływało zimne powietrze pochodzenia arktycznego.

W Wielką Sobotę - sporo opadów i chłodno, w niedzielę - opady śniegu mogą występować w całym kraju, natomiast w poniedziałek temperatura od 4 stopni do 7 stopni w centrum, na zachodzie 11.

Po świętach będzie się ocieplało i w czwartek temperatura osiągnie 16 - 17 stopni C.

Szczegółowa prognoza pogody

Jak informuje IMGW, nad Europą wschodnią i nad krańcami zachodnimi wraz z rejonem północnej Francji, krajów Beneluksu dominują wyże. Pozostała część kontynentu jest w zasięgu płytkich układów niżowych z frontami atmosferycznymi. Polska północno-zachodnia jest w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku, północno-wschodnia w zasięgu wyżu znad środkowej Rosji, natomiast na południu zaznaczy się płytki niż znad Węgier z falującym frontem atmosferycznym. Północna część kraju pozostanie w chłodnym, ale suchym powietrzu polarno-morskim, nad południową część kraju napływa ciepłe i wilgotne powietrze z rejonów Morza Śródziemnego i Adriatyku.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie spadać.

Piątek mokry i pochmurny

W piątek na południu, w centrum i na wschodzie kraju zachmurzenie duże i okresami opady deszczu.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub umiarkowane. Temp. maks. od 7-9 st. na wschodzie do 12 st. lokalnie na zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na północnym zachodzie kraju południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.

W nocy z piątku na sobotę na południowym wschodzie Polski zachmurzenie całkowite i opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Wysoko w górach opady deszczu przechodzące w śnieg. Prognozowana suma opadu na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny 10-15 mm. Na północnym zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego i opady deszczu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami możliwe słabe opady deszczu. Temp. min. od -1 st. na północnym wschodzie i w centrum, 2 st. na zachodzie do 4 st. na południu. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na Pomorzu i w Wielkopolsce umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W sobotę spodziewane są opady śniegu

W sobotę w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na zachodzie i w centrum przechodzące w opady deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu.

Temp. maks. od 2 st. na wybrzeżu, 6 st. w centrum do 12 st. na południu. Wiatr na południowym wschodzie słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni. Na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, w porywach około 55 km/h, a na wybrzeżu 60-70 km/h, północno-zachodni. Możliwe lokalne zawieje śnieżne.

W Warszawie w piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami, po południu możliwe słabe opady deszczu. Temp. maks. 8 st. Wiatr słaby, zmienny. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temp. min. 2 st. Wiatr słaby, zmienny. W sobotę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Po południu przelotne opady deszczu. Temp. maks. 9 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni, skręcający do północno-zachodniego.

Sprawdź prognozę pogody dla twojego miasta i regionu. Kliknij

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje