W PKP Intercity od niedzieli tylko dwie kategorie pociągów

Od niedzieli PKP Intercity likwiduje pociągi kategorii EuroCity i ekspresy. Ma to być uproszenie oferty - pociągi te będą nadal kursować, ale jako Express InterCity. Kolejarze zapewniają, że nie spowoduje to wzrostu cen biletów.

Jak przypomniał na piątkowej konferencji prasowej członek zarządu PKP Intercity ds. handlowych Marcin Celejewski, obecnie PKP Intercity ma cztery kategorie pociągów: EuroCity, Express InterCity, Express i TLK.

Reklama

Wyjaśnił, że od niedzieli trzy pierwsze będą połączone w jedną - Express InterCity, a TLK pozostaną bez zmian.

- Zmiana nie wpłynie na ceny biletów, ale pociągi Express InterCity i TLK mają się docelowo różnić standardem usług i czasem przejazdu - wyjaśnił. Przykładowo pasażerowie dotychczasowych ekspresów od niedzieli będą dostawać poczęstunek, którego do tej pory nie było w cenie biletów.

Nowy rozkład jazdy od niedzieli

Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski poinformował, że od niedzieli będzie obowiązywał nowy, wakacyjny rozkład jazdy. W związku z tym przewoźnik uruchomi 69 dodatkowych pociągów, głównie do miejscowości turystycznych, jak Kołobrzeg, Hel, Zakopane, czy Wisła.

- Zarezerwowaliśmy u zarządzającej infrastrukturą spółki PKP PLK dodatkowe trasy na piątki i niedziele, więc jeśli w danym pociągu nie będzie już miejsc, to będziemy mogli podstawić kolejny, który pojedzie kilka-kilkanaście minut później - wyjaśnił prezes.

Zapowiedział, że od niedzieli - dzięki zakończonym remontom niektórych linii kolejowych - część pociągów przewoźnika pojedzie szybciej. Krócej niż do tej pory potrwa podróż ze Śląska nad morze, ze stolicy nad morze, czy z Warszawy do Olsztyna. Pociągi na tych trasach pojadą krócej od kilku minut do nawet dwóch godzin. Pasażerowie muszą się jednak liczyć z utrudnieniami na trasach, gdzie prace jeszcze trwają. Są to np. linie Wrocław-Poznań, czy Kraków-Rzeszów.

Zlikwidują niektóre połączenie

Od niedzieli przewoźnik zlikwiduje też te połączenia, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem wśród pasażerów. Chodzi o pięć pociągów: TLK "Esperanto" Warszawa - Białystok - Warszawa, TLK "Józef Czechowicz" Warszawa - Lublin - Warszawa. TLK "Żeglarz" Łódź Kaliska - Gdynia Główna - Łódź Kaliska, TLK "Wanda" Kraków - Wrocław, TLK "Żeromski" Warszawa - Kielce - Warszawa.

Część pociągów będzie kursować w innych godzinach, niż do tej pory, niektóre pojadą zmienionymi trasami, część będzie kursowała w skróconej relacji. W niedzielę i poniedziałek na największych polskich dworcach pojawią się pracownicy PKP Intercity, którzy będą udzielać pasażerom informacji, przewoźnik wydrukował też 150 tys. ulotek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje