Warszawa: Tu mogą cię pobić

Straż miejska stworzyła mapę najbardziej niebezpieczniejszych miejsc w Warszawie. Publikujemy fragmenty tego poufnego opracowania, do którego wglądu nie miała jeszcze nawet policja.

- Mapa to efekt wielu miesięcy wytężonej pracy. Zebraliśmy masę danych o tzw. powszechnych przestępstwach i poukładaliśmy je pod względem miejsca zdarzenia. Dzięki temu wiemy np., na której ulicy działa najwięcej dilerów narkotykowych albo, na którym osiedlu najczęściej dochodzi do włamań do mieszkań czy pijackich burd lub napadów - mówi Agnieszka Dębińska-Kubicka, rzecznik straży miejskiej.

Reklama

Jak wynika z opracowania, najwięcej przykrych dla mieszkańców stolicy zdarzeń ma miejsce w Śródmieściu, na Woli oraz Bielanach. Przodują targowiska i dworce, z Jarmarkiem Europa i Dworcem Wileńskim na czele.

- Nieco spokojniej jest za to na Ursynowie i obrzeżach Warszawy, tam straż miejska odnotowała najmniej przestępstw - dodaje Dębińska-Kubicka.

Jak się dowiedzieliśmy, mapa jest na razie "na papierze", ale wciągu dwóch miesięcy ma powstać jej elektroniczna wersja. Będą jednak mieli w nią wgląd jedynie funkcjonariusze straży miejskiej. Dlaczego? - Nie możemy podać tych informacji do publicznej wiadomości, bo wtedy przestępcy dowiedzieliby się, jak wiele wiemy i zmieniliby swoje rewiry - wyjaśnia Dębińska-Kubicka.

Jak się okazuje, straż miejska jako pierwsza wyszła z inicjatywą mapy. Policja przyznaje, że nie posiada takiego opracowania.

- Nie dysponujemy taką mapą, ale mogę zdradzić, że wraz z Urzędem Miasta rozpoczęliśmy już pracę nad podobnym rozwiązaniem. Na naszej mapie zaznaczymy interwencje policyjne, które posłużą nam za rodzaj analizy kryminalnej - opowiada Marcin Szyndler, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Katarzyna Kazimierowska

katarzyna.kazimierowska@echomiasta.pl

Co wiemy dzięki mapie?

Tu mogą cię okraść:

- stacja WKD Miedzeszyn

- Warszawa Zoo (Praga Północ)

- Stadion Dziesięciolecia

- stacja metra Wilanowska

- stacja WKD Śródmieście

- stacja WKD Ochota

- dworzec Warszawa Wileńska

- okolice ulic Chmielnej i Złotej

- aleja Solidarności

- ulica Potocka, hala Marymoncka (Bielany)

Tu mogą cię pobić:

- ulica Płowiecka okolice CH Real (Praga Południe)

- stacja Wilanowska (Mokotów)

- Pole Mokotowskie (Mokotów)

- Stadion Dziesięciolecia

- targ na Kole (Wola)

- aleja Krakowska (Włochy)

- róg ulic Żelaznej i Złotej

- ul. Jana Olbrachta, Ulrychów

Tu mogą się do ciebie włamać:

- Jelonki (Bemowo)

- park Moczydło (Wola)

- Fort Bema (Wola)

- lotnisko na Bemowie

- ulica Anielewicza

- ulica Francuska róg Walecznych (Praga Południe)

- dworzec Warszawa Gdańska

- ulica Dwernickiego, boisko RKS Orzeł (Praga Południe)

- stacja PKP Rembertów

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy