Reklama

Reklama

Białoruscy naukowcy wyhodowali kolorowe ziemniaki

Pracownicy Naukowo-Praktycznego Centrum Hodowli Ziemniaka Białoruskiej Akademii Nauk wyhodowali pierwsze egzemplarze fioletowych, czerwonych i niebieskich ziemniaków już 8 lat temu. Teraz potrzebują kolejnych 2-3 lat dla wprowadzenia ich do masowego użytku.

Białoruś nazywana jest krajem ziemniaka, a jej mieszkańcy to wielcy amatorzy tej rośliny. Nie ma się co dziwić, że to właśnie tam powstały zadziwiające odmiany jadalnej bulwy - nazywanej po białorusku "bulbą".

Reklama


Jak pisze gazeta "Białoruskaja Niwa" nad podobnym projektem pracują naukowcy z syberyjskiego Tomska, jednak ich kartofel jest nieodporny na wirusy. Pierwsi w wyścigu do wynalezienia kolorowego ziemniaka byli Amerykanie, ale - jak zauważa gazeta - ich s

Fioletowe, niebieskie i czerwone kartofle należy gotować w posolonej wodzie 15-20 minut, by nie straciły swoich właściwości. Można z nich robić również frytki. Najnowsze osiągnięcia białoruskiej agronomii mają się nie odróżniać w smaku od swoich bezbarwnych odpowiedników.

Białoruscy internauci do nowych ziemniaków podeszli z rezerwą. Pojawiły się porównania do sowieckiego biologa Miczurina, znanego z tworzenia szalonych krzyżówek. 

(jad)

Biełsat


Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: nauka | Białoruś

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje