Mózg "wie" wcześniej, co chcemy zrobić

Naukowcy są w stanie przewidywać nasze decyzje na 7 sekund przed tym, zanim sami zdamy sobie z nich sprawę. Specjaliści odkrywają kolejną tajemnicę naszej podświadomości, a wieści mają dość szokujące. Okazuje się bowiem, że nasz mózg podejmuje decyzję znacznie wcześniej, niż sobie ją uświadomimy.

Badania aktywności mózgu ochotników, którzy mieli za zadanie nacisnąć przycisk prawą lub lewą ręką pokazały, że na siedem sekund przed decyzją wzmagała się aktywność obszaru zajmującego się planowaniem. Potem dopiero obserwowano wzrost aktywności obszaru sterującego ruchem rąk.

Reklama

Co więcej, analiza obrazu pozwalała w większości przypadków przewidzieć, jaką decyzję podejmie badany, zanim on sam wiedział, co zrobi. Odpowiedzi badanych wskazywały, że sami uświadamiali sobie, co chcą zrobić zaledwie na pół sekundy przed naciśnięciem przycisku.

To odkrycie każe na nowo przemyśleć, co to właściwie jest nasza wolna wola, a być może nawet porzucić nadzieję, że w jakiejkolwiek sprawie podejmujemy tak naprawdę świadomą decyzję.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje