Niektóre starożytne miasta rosły do środka

Zamiast od centrum ku krańcom, starożytne miasto z syryjskiego stanowiska Tell Brak rozrastało się od zewnątrz ku środkowi. Ewoluowało ono w tym samym okresie, co inne ośrodki Mezopotamii - miasta na południu Iraku - informuje najnowsze "Science".

Tell Brak leży w północno-wschodniej Syrii. Wysokie na 40 m i długie na kilometr wzgórze jest miejscem wykopalisk dotyczących północy starożytnej krainy Mezopotamii. Wzgórze to nie powstało w efekcie procesów geologicznych, ale jest skutkiem nawarstwiania się osadnictwa przez około cztery tysiące lat.

Reklama

Wzgórze jest mniej więcej w tym samym wieku, co miasta, jakie rozwijały się na południu Iraku w granicach Mezopotamii.

Powierzchnię wzgórza Tell Brak pokrywają fragmenty naczyń, kości i inne ślady osadnictwa. Na podstawie sposobu ich rozmieszczenia i wieku archeolodzy szacują, jak duże było miasto w różnych momentach historii.

Historyczny rozwój stanowiska Tell Brak badał w ten sposób Jason Ur z Harvard University w Cambridge i jego brytyjscy współpracownicy. Uzyskali nietypowy obraz ewolucji miasta.

Jak podkreślają, większość miast z tego samego okresu, co Tell Brak, rozwijała się od centrum ku brzegom. Tymczasem - jak się wydaje, stanowisko Tell Brak było dawniej siecią niezależnych, małych osad, rozsianych stosunkowo blisko siebie. W miarę, jak przybywało ich mieszkańców, ludzie zajmowali wolne przestrzenie, powoli zasiedlając teren w kierunku centrum.

Odkrycie to sugeruje, że w dociekaniach na temat rozwoju Mezopotamii należy brać pod uwagę więcej niż jeden model opisujący taki proces. Naukowcy stawiają też hipotezę, że mieszkańcy Tell Brak nie byli rządzeni przez silną władzę centralną. ZAN

Dowiedz się więcej na temat: stanowiska | Wzgórze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje