Nowe światło na historię domowych kotów

Szczątki kota datowane na ok. 5 tysięcy lat zostały odnalezione w chińskiej wiosce. To odkrycie wywołało wiele nowych pytań na temat tego, jak kształtowały się stosunki ludzi i ich domowych pupili na przestrzeni historii.

Jak dotąd wierzono, że koty zostały najwcześniej udomowione w starożytnym Egipcie oraz na Bliskim Wschodzie. Miało się to stać ok. 4 tysięcy lat temu. Niemniej najstarsze przypadki wspólnego pochówku dzikich kotów z ludźmi zostały odkryte na śródziemnomorskiej wyspie Cypr i są datowane nawet na 10 tysięcy lat.

Reklama

- Odnalezienie dowodów na istnienie tak dawnych związków ludzi i kotów, i to na terenie Chin jest dla nas zaskakujące - mówi badaczka z Washington Uniwersały, Fiona Marshall.

We współpracy z kolegami z Chińskiej Akademii Nauk, zespół archeologów wykonał badania radiochronologiczne oraz analizę metodą izotopową kości zwierzęcia odnalezionego w Quanhucun.

Wyniki badań sugerują, że koty żywiły się mięsem, prawdopodobnie gryzoni, które jadły ziarna hodowanych w tych okolicach roślin.  Koty same też jadły ziarno, co pozwala wnioskować, że były przez ludzi karmione lub grzebały w ich śmieciach.
- To najstarsze dowody powiązań żywieniowych pomiędzy kotami a ludźmi. Oznacza to, że już wtedy rozpoczął się proces udomawiania kotów- mówi Marshall.

 Artykuł opublikowany w "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS) sugeruję, że związek kotów i ludzi był o wiele bliższy. Na przykład sposób ułożenia kości oraz wiek kota, może dowodzić, że zwierzę zostało pochowane przez właściciela i żyło o wiele dłużej niż mogłoby przeżyć jako dzikie.

Przed tym odkryciem myślano, że koty zostały w Chinach udomowione około 2 tysiące lat temu. Naukowcy wiedzą coraz więcej, ale nie oznacza to, że mają odpowiedzi na wszystkie ważne pytania w tej kwestii. Na przykład, jak w ogóle koty znalazły się w Chinach?

Jean Denis Vigne, ekspert od historii kotów oraz badaczka francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych, powiedział, że to odkrycie ujawnia wiele interesujących faktów.

- Historia związku kotów i ludzi ograniczała się do obszarów Egiptu i Bliskiego Wschodu. Teraz wiemy, że jest ona również w Chinach - mówi dla AFP Vigne.

Podkreślił też różnice między udamawianiem kotów i psów. Psy były zwierzętami myśliwych, koty - farmerów. Ma to duże znaczenie. Dzisiaj psy są całkowicie zależne od ludzi. Natomiast koty nie zostały nigdy udomowione w stu procentach, w dalszym ciągu nie są całkowicie zależne od ludzi i mają możliwość powrócenia do stanu dzikiego.
  

Oprac. TK

Dowiedz się więcej na temat: Chiny | koty | odkrycie archeologiczne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje