Odkryto prawdopodobnie pierwszy kościół na świecie

Grupa archeologów odkryła w Jordanii budowlę, która jest prawdopodobnie pierwszym kościołem na świecie - poinformował w poniedziałek szef jordańskiego Centrum Badań Archeologicznych Abdul Kader Hassan w gazecie "Jordan Times".

- Zlokalizowaliśmy budowlę, która jest, jak sądzimy, pierwszym kościołem na świecie. Została zbudowana między 33 a 70 rokiem naszej ery - powiedział archeolog.

Reklama

Świątynia znajduje się w miejscowości Rihab (40 km na północny wschód od Ammanu) pod ziemią, a na niej wzniesiono później inny kościół, który przetrwał do dzisiejszego dnia i nosi wezwanie świętego Jerzego.

Jak powiedział Hassan, jest to "niesamowite" odkrycie, gdyż są "dowody pozwalające sądzić, że w tym budynku zbierali się pierwsi chrześcijanie, czyli 70 uczniów Jezusa", którzy musieli uciec z Jerozolimy (wspominał o nich św. Łukasz).

W kościele św. Jerzego znajduje się zresztą mozaika, w której wspomina się o "70 umiłowanych Jezusa".

Zdaniem archeologów kościół służył chrześcijanom za miejsce zamieszkania i zgromadzeń religijnych w czasie, gdy jeszcze byli prześladowani.

Hassan powiedział, że do "pierwszego kościoła" prowadzi kilka stopni, ma on okrągły kształt i znajduje się w nim kilka kamiennych ław.

Jak dodał, na cmentarzu przylegającym do kościoła znaleziono ceramikę z III-VII wieku.

Dowiedz się więcej na temat: odkrycia naukowe | pierwszy kościół | Kościół

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje