Reklama

Reklama

Rosnąca aktywność wulkanu Hekla

Islandzkie władze poleciły policji i służbom samoobrony podniesienie gotowości do akcji ratowniczej na terenach w pobliżu wulkanu Hekla. Jest to skutek rosnącej jego aktywności. Poinformowano o tym również linie lotnicze, których maszyny pojawiają się w rejonie wyspy.

Hekla, którego wysokość przekracza 1490 metrów, położony jest na południowym zachodzie Islandii w odległości około 110 km od stolicy kraju Reykjaviku. Należy on do najbardziej aktywnych islandzkich wulkanów. Wulkanolodzy przyjmują, że w czasach historycznych było 20 poważnych jego erupcji. Jedną z bardziej pamiętnych był wybuch w marcu 1947 r. W jego wyniku powstał strumień płonącej lawy długości 9 kilometrów o powierzchni 30 kilometrów kwadratowych. Utrzymywał się on do kwietnia 1948 r. Wówczas też wyrzucone w powietrze pyły wulkaniczne dotarły do Estonii. Ostatni, dużo mniejszy wybuch wulkanu Hekla nastąpił w lutym 2000 r.

Reklama

W 2010 r. erupcja pyłów innego i mniejszego islandzkiego wulkanu spowodowała dezorganizację niemal całego europejskiego ruchu lotniczego.

Dowiedz się więcej na temat: wulkan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje