Reklama

Reklama

USA: Bakteria odporna na antybiotyki

Czy Detroit może stać się wylęgarnią superbakterii odpornych na antybiotyki? Niedawno odkryto przypadek, który wydaję się to potwierdzać. Lekarze informują, że bakteria odkryta w organizmie 40-letniej kobiety mieszkającej w tym mieście nie poddawała się działaniu nawet najsilniejszych znanych antybiotyków.

W wyniku mutacji bakteria gronkowca złocistego "skradła" część materiału genetycznego innej bakterii. Powstały organizm okazał się odporny nawet na najsilniejsza broń medycyny - wankomycynę. Odkrycie może mieć bardzo poważne skutki i potwierdzić ryzyko, jakim - zdaniem lekarzy - jest coraz szersze i niekontrolowane stosowanie antybiotyków i tzw. substancji antybakteryjnych.

Reklama

Jak pisze dziś gazeta "Detroit Free Press" miasto jest szczególnie zagrożone ze względu na powstałą w tamtejszym półświatku w latach 70. tradycję mieszania narkotyków z antybiotykami w złudnym przeświadczeniu, że pomoże to ograniczyć liczbę infekcji spowodowanych użyciem brudnych igieł. Wywołana w ten sposób odporność doprowadził do używania coraz silniejszych środków i w konsekwencji - pojawienia się coraz groźniejszych bakterii.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: bakterie | detroit | antybiotyki | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje