"Antypolskie nastroje mają się dobrze"

Antypolskie nastroje wśród Litwinów mają się dobrze - pisze polski dziennik "Kurier Wileński" w sobotnim komentarzu.

"Niechęć Litwinów do Polaków na Litwie dotychczas tłumaczono tym, że jest to spuścizna po okresie międzywojennym. Twierdzono, że antypolonizm został wywołany sporem o Wilno z okresu międzywojennego. Jednak, mimo że Wilno już blisko 70 lat nie jest polskie, to antypolskie nastroje wśród Litwinów mają się doskonale" - czytamy w "Kurierze".

Reklama

Powołując się na najnowsze badania opinii publicznej, dziennik zaznacza, że "młode pokolenie Litwinów, którego świadomość ukształtowała się w czasie ostatnich 18 lat, już w niepodległej Litwie, jest bardziej antypolskie, niż ich rodzice i dziadkowie".

"Zresztą młodzi Litwini nie lubią nie tylko Polaków, ale także innych mniejszości narodowych, których przedstawiciele od stuleci mieszkają na Litwie" - pisze dziennik.

Według danych, które zostały opublikowane w piątek, z okazji rozpoczynającego się na Litwie Tygodnia Walki z Dyskryminacją Rasową, 32 proc. Litwinów w wieku 14-29 lat negatywnie ocenia Żydów, 23 proc. - Polaków, Rosjan negatywnie ocenia zaś 14 procent.

"Państwo, które już od kilkunastu lat deklaruje, że jest strategicznym partnerem Polski, nic nie robi, aby zwalczać antypolonizm wśród sporej części swych obywateli. (...) Litewscy politycy nie widzą potrzeby, aby poważnie zająć się kształtowaniem polityki wychowania kolejnych pokoleń Litwinów w duchu tolerancji i szacunku do współobywateli innych narodowości" - napisał w sobotę "Kurier Wileński".

Dowiedz się więcej na temat: kurier | dziennik | nastroje

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje