Reklama

Reklama

Bezpieczna ciąża na emigracji

Kiedy już wiesz na pewno, że niedługo zostaniesz mamusią, przychodzi czas, na gorączkowe przygotowania na ciążę, poród i powitanie nowego członka rodziny.

Ciąża, to okres, kiedy musisz dbać o siebie w sposób szczególny - od teraz bowiem troszczysz się także o swoje dziecko. Musisz więc rozpocząć tą przygodę, od zapewnienia sobie i dzidziusiowi, jak najlepszej opieki, bardzo potrzebnej dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju maluszka. Musisz też zdecydować gdzie chcesz urodzić - w domu, czy w szpitalu.

Reklama

Wybór opieki medycznej, będzie zależał przede wszystkim od tego, jak lekarz, przy pierwszym badaniu, oceni poziom ryzyka ciąży. Jeśli uzna, że wszystko powinno przebiegać bez komplikacji, możesz zdecydować się na opiekę wyłącznie wykwalifikowanej położnej, lub dodatkowo lekarza rodzinnego. Jeśli ciąża okaże się wysokiego ryzyka - będziesz również pod stałą opieką specjalistów. Rodzaje dostępnych opcji opieki, różnią się nieznacznie na terenie UK

Shared care

Większość kobiet, ma możliwość wyboru wspólnej opieki położnej i lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny może poprosić o konsultację specjalistę przy badaniach wstępnych i pod koniec ciąży, lub jeśli pojawią się komplikacje.

Midwife-led care

To opieka położnej, pracującej w przychodni lekarza rodzinnego, lub w szpitalu. Położna prowadzi wszystkie rutynowe badania, na konsultacje specjalisty kieruje w przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji.

GP-led care

To opieka, oferowana przez lekarzy rodzinnych, którzy współpracują ze specjalistami, najczęściej we wspólnej klinice.

Domino scheme

Opieka sprawowana jest przez zrzeszenie zespołu położnych, po rejestracji w gabinecie, jedna z położnych będzie przydzielona do opieki na czas ciąży i porodu.

Consultant-led care

Jeśli ciąża w badaniu wstępnym, zostanie oceniona na podwyższone ryzyko, wtedy powinnaś znaleźć się pod opieką położnej i specjalisty. Oznacza to, że automatycznie ciąża będzie zgłoszona w szpitalu lub klinice, jako ciąża o podwyższonym ryzyku, będziesz miała, w razie jakichkolwiek komplikacji, zapewnione miejsce na oddziale.

Poród w szpitalu - rodzaje opieki medycznej

Jeśli zdecydujesz się na poród w szpitalu, lub decyzja taka wynika z konieczności stałej opieki i monitorowania ciąży o podwyższonym ryzyku, w takim przypadku również istnieje kilka dostępnych opcji opieki okołoporodowej.

Consultant-led units

Opieka położnika, wspierana jest dodatkowo przez lekarzy specjalistów, doświadczonych w postępowaniu w przypadkach ciąży z komplikacjami.

Midwife-led units

To ośrodki, kierowane przez położne, dla mam, których ciąża przebiega prawidłowo i bez komplikacji. Pamiętajmy jednak, że nie możemy liczyć tutaj na podanie środków przeciwbólowych, ani na cesarskie cięcie.

Mniejsze ośrodki, mogą być prowadzone również przez spółkę lekarzy rodzinnych i położnych.

Wybór szpitala

Planując poród w szpitalu, możesz uzyskać dokładne informacje, dotyczące zakresu usług, jakie dany szpital oferuje. Nie musisz wybierać najbliższej placówki, jeśli np. postanowiłaś rodzić w wodzie, a dany szpital nie dysponuje basenem do porodu. Potrzebne informacje uzyskasz u swojej położnej, zwracając się z zapytaniem do kierownictwa szpitala, lub po prostu odwiedzając stronę internetową danej placówki. Również osobista wizyta na oddziale położniczym, dostarczy ci niezbędnych informacji, na temat warunków oferowanych przez ośrodek.

Planowanie miejsca narodzin dziecka, to kluczowa sprawa. Nie sugeruj się jednak mitami. Badania dowodzą, że poród w domu, pod wykwalifikowaną opieką, jest tak samo bezpieczny, jak poród w specjalistycznej placówce.

Szkoła rodzenia

Wiele mam nie widzi potrzeby uczestnictwa w zajęciach szkoły rodzenia. Nie jest to jednak zbyt rozsądna decyzja. Położna, co prawda, dostarczy mamie niezbędnych informacji, dotyczących ciąży i porodu, jednak nie będzie w stanie nauczyć mamy wszystkiego i przygotować ją tak dobrze do porodu, jak właśnie uczestnictwo w takich zajęciach. Dobrze więc poprosić położną o adresy placówek, prowadzących naukę dla młodych rodziców - zajęcia przeznaczone są dla obojga partnerów - jeśli to pierwsza ciąża, zajęcia takie będą naprawdę świetnym przygotowaniem.

Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z:

homebirth.org.uk

AIMS (Association for Improvements in the Maternity Services)

0870 765 1433

aims.org.uk

National Childbirth Trust

0870 444 8707

nctpregnancyandbabycare.com

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje