Reklama

Reklama

Boni: Karta ubezpieczenia zdrowotnego i numer 112 w 2014 r.

Do 2014 r. chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy - zapowiedział w czwartek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Zapowiedział program stworzenia "państwa optymalnego" i przedstawił zmiany dot. telewizji cyfrowej.

- Od 2014 roku chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, w takiej formule, w której z jednej strony będzie karta ubezpieczenia społecznego, jeden terminal i karta specjalisty medycznego - powiedział Boni na czwartkowej konferencji prasowej.

Reklama

Szef MAC przypomniał, że od 1 stycznia 2013 r. za pomocą numeru PESEL będzie możliwa weryfikacja ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach. Testy systemu ruszyły 15 października. - Lekarz nie będzie się zajmował potwierdzaniem tego, czy pacjent ma uprawnienie, tylko będzie się zajmował leczeniem - podkreślił Boni.

Minister zapowiedział, że od 1 stycznia 2014 r. w pełni będzie wdrożony numer 112, umożliwiający wyzwanie pomocy.

Program stworzenia "państwa optymalnego"

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni podsumował rok swojego urzędowania. Przedstawił też plan, który ma doprowadzić Polskę do stanu "państwa optymalnego", które "ma dostosować się do obywatela, a nie obywatel do państwa".

- Chcę powołać Zespół ds. Uproszczenia Procedur Administracyjnych z udziałem Rządowego Centrum Legislacji, z udziałem ministra sprawiedliwości, ministerstwa pracy i polityki społecznej, zdrowia, finansów, wszędzie tam, gdzie usługi administracyjne są istotne i można by myśleć o uproszczeniu ich procedu" - mówił szef MAC.

- Resort administracji i cyfryzacji chce zrealizować 26 projektów w ramach programu e-administracji - zapowiedział. Jak dodał, będzie to możliwe dzięki odblokowaniu pieniędzy z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Będą to m.in. e-podatki, możliwość założenia działalności gospodarczej online, odpisy z KRS, dostęp do ksiąg hipotecznych.

Boni powiedział też, że wyciągnął lekcję z "zamieszania" wokół porozumienia ACTA. - Jesteśmy jednymi, którzy jasno domagają się publicznych debat nad wszelkimi rozwiązaniami prawnymi, które mogłyby tylnymi drzwiami wprowadzić do świata wolności internetowej jakiegokolwiek zagrożenia związane z manipulacją, podglądaniem - podkreślił.

Zmiany dotyczące telewizji cyfrowej

Boni poinformował ponadto, że pierwsze wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego nastąpi 7 listopada w woj. Lubuskim.

Na zwiększenie zasięgu telewizji cyfrowej, m.in. w rejonach górskich, przeznaczone zostanie 31 mln zł. W 2013 r. telewizja cyfrowa ma być dostępna w takim samym stopniu jak dziś analogowa

- Dzisiaj TVP Kultura, a tam jest prawdziwa misja, jest odbierana przez bardzo nieznaczny krąg odbiorców. Sygnał cyfrowy spowoduje, że TVP Kultura będzie dostępna wszędzie i oby się TVP Kultura rozwijała. Może powstanie TVP Edukacja, jest już TVP Historia i tak samo będzie dostępna wszędzie. Tam jest prawdziwe miejsce dla misji publicznej, realizowanej w telewizji - powiedział Boni na konferencji prasowej.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy