Reklama

Reklama

Chcą nowego państwa w Europie. Polska jest dla niego "wzorem"

​Polska jest przykładem dla Katalończyków w dążeniu do niepodległości. Dziś Katalończycy obchodzą swoje święto narodowe - Diadę.

W przyszłym roku minie 300 lat, odkąd król Filip V podbił ten region Hiszpanii.  

Reklama

Historia pokazuje, że w pewnych skrajnych okolicznościach, tak jak to było w Polsce, to właśnie kultura narodu pozwala mu przetrwać. Xavier Bordas, Katalończyk mówił w Polskim Radiu 24, że między jego regionem a Polską istnieją podobieństwa, dzięki czemu Polacy w szczególności rozumieją sytuację Katalonii. 

Zwrócił uwagę, że hymn Solidarności "Mury" ze słowami Jacka Kaczmarskiego powstał do melodii katalońskiej piosenki L'Estaca, którą w ostatnim okresie dyktatury Franco śpiewał Luis Llach (Jak).  Katalończycy utracili niepodległość w 1714 roku. 

Od tego czasu region jest częścią Hiszpanii. Nie żywią oni jednak urazy do Hiszpanów, zapewnia Xavier Bordas - ciekawym zjawiskiem jest stosunek do Katalonii potomków ludzi, którzy za czasów Franco emigrowali do tego regionu z innych części Hiszpanii, a którzy teraz popierają ich dążenie do niepodległości - mówił gość PR24.  Katalonię przeciął dziś 400- kilometrowy łańcuch rąk. Mieszkańcy regionu połączyli łańcuchem francuską granicę z sąsiadująca od południa Walencją. Najczęściej skandowanym hasłem było słowo "niepodległość".  

 Paulina Kozion

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy