Reklama

Reklama

Czechy: Siemoniak laureatem Czesko-Słowackiej Nagrody Transatlantyckiej

Polska liczy, że współpraca z Czechami i Słowakami przyczyni się do sukcesu przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie – powiedział w piątek w Ostrawie wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, odbierając Czesko-Słowacką Nagrodę Transatlantycką.

Na gali zorganizowanej w przeddzień Dni NATO w Ostrawie podkreślał "bardzo silną wspólnotę wartości, wspólnej historii, sąsiedztwa przez setki lat i ostatnich kilkudziesięciu lat".

Reklama

- Losy Polaków, Czechów, Słowaków są opisane na tych samych kartach historii - dodał.

- I tak jak przez setki lat mierzymy się z historią, (...) tak i dzisiaj stajemy wobec bardzo podobnych wyzwań. Cieszę się, że jesteśmy razem w NATO i w Unii Europejskiej - powiedział wicepremier.

Podkreślił, że w Polsce idea silnego sojuszu cieszy się dużym poparciem.

- Bardzo wierzymy w sojusz i takie inicjatywy jak Dni NATO służą temu, aby w naszym regionie jak najwięcej rozmawiać o przyszłości sojuszu - mówił.

- Mamy w przyszłym roku szczyt NATO w Warszawie, bardzo chcemy pracować wspólnie z Czechami i Słowakami nad sukcesem tego szczytu. Liczymy, że trzymając się razem, osiągniemy jak najlepsze rezultaty - powiedział.

Siemoniak "znakomitym ekspertem"

Minister obrony Czech Martin Stropnický podkreślał stabilizującą rolę Polski w regionie wobec kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Wyraził uznanie dla zwiększania polskich wydatków obronnych.

- Tomasz jest znakomitym ekspertem, polskim patriotą, a zarazem człowiekiem o europejskich i globalnych perspektywach - powiedział.

Wśród laureatów Czesko-Słowackiej Nagrody Transatlantyckiej są: były prezydent Bronisław Komorowski, który odebrał ją w czerwcu w Bratysławie, Jan Krzysztof Bielecki, amerykański generał David Petraeus, który dowodził siłami koalicyjnymi w Iraku i Afganistanie, a także były sekretarz NATO Anders Fogh Rasmussen.

Wyróżnienie jest przyznawane od trzech lat przez dwa ośrodki analityczne: czeskie stowarzyszenie Jagiełło 2000 i Słowacką Komisję Atlantycką.

 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje