Reklama

Reklama

Dr Szymanowski: Węgrzy w referendum prawdopodobnie zagłosują przeciw kwotom migrantów

Węgrzy w zapowiedzianym przez premiera Viktora Orbana referendum prawdopodobnie opowiedzą się przeciwko tak zwanym kwotom migrantów, forsowanym przez Komisję Europejską. Tak przewiduje doktor Maciej Szymanowski z Uniwersytetu Katolickiego w Budapeszcie.

Ekspert powiedział IAR, że Węgrzy są w stanie zaakceptować przyjmowanie uchodźców na pewien czas. Mówił o badaniach dotyczących czasowego przyjęcia przesiedleńców, w których obywatele Węgier są bardziej na to otwarci niż Polacy, Czesi i Słowacy. Jednak w referendum za stałym przyjęciem migrantów będzie ułamek głosujących - twierdzi Maciej Szymanowski. 

Reklama

Orban nie musi się obawiać wyniku referendum, natomiast może on stanowić problem dla Unii Europejskiej - ocenił doktor. 

Zauważał, że w demokratycznej Unii Europejskiej po referendum trudno byłoby zmusić Węgry do przyjęcia systemu kwotowego. Maciej Szymanowski zaznaczył jednocześnie, że przed Orbanem stoi zadanie zmobilizowania Węgrów, by poszli do urn, bo może się okazać, że frekwencja w referendum będzie niska. 

W tym kraju frekwencja podczas głosowań jest niewielka, a w przypadku referendum zależy od niej ważność głosowania. Viktor Orban nie podał daty, kiedy miałoby się odbyć referendum ws. kwot uchodźców. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Węgry | imigracja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne