Gdy długi stają się problemem

Co zrobić, gdy wpadniemy w zadłużenie, którego nie jesteśmy w stanie spłacić? Jak rozpoznać, że mamy problem z długami i gdzie szukać pomocy?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że pojawił się problem. Jest to krok niezwykle trudny. Wiele osób nie przyznaje się do tego, że nie radzi sobie z długami, nie przyznajemy się rodzinie, przyjaciołom, oszukujemy nawet samych siebie. Jest jednak kilka symptomów, które, jeżeli pojawiły się u ciebie, mogą oznaczać początek kłopotów. Zastanów się, zatem, czy nie wpadłeś w pułapkę długów. Jeżeli:

Reklama

- masz problemy ze spłatą pożyczki

- bierzesz nowe kredyty, aby spłacić stare

- pożyczasz pieniądze na codzienne wydatki

- masz kłopot ze spłatą nawet minimum zadłużenia na twojej karcie kredytowej

pamiętaj, że problemy z długami nie znikną, jeśli zaczniesz je ignorować. Twoja sytuacja będzie się pogarszać. Lepiej zabrać się za ich rozwiązywanie wcześniej i ich nie pogłębiać. Aby przekonać się, czy masz problemy z długami możesz zrobić test online.

Gdzie szukać pomocy?

Niektóre organizacje takie, jak Citizens Advice Bureau, National Debtline, Consumer Credit Counselling Service and PayPlan oferują darmową, niezależną pomoc. Te organizacje zapoznają się z twoją sytuacją finansową, zaproponują najlepsze rozwiązanie i jeśli jest taka potrzeba, pomogą Ci porozumieć się z wierzycielami.

Na rynku znajdziesz także firmy, które reklamują swoje usługi jako darmowe, ale tak naprawdę za pomoc każą sobie płacić, a w rzeczywistości nie są w stanie zrobić nic poza tym, co organizacje wymienione powyżej. Należy również uważać na firmy, które proponują zaciągnięcie jednego kredytu konsolidacyjnego, pod zastaw nieruchomości. Jeśli nie podołasz ze spłatą rat, możesz w bardzo łatwy sposób stracić swój dom.

Co zrobić, aby Twoja sytuacja finansowa powróciła na właściwe tory?

Jeżeli mieszkasz w Anglii lub Walii miesięczny dochód twojego gospodarstwa domowego po odliczeniu stałych wydatków wynosi około 50 funtów, posiadasz około 300 funtów oszczędności lub innego kapitału i jesteś dłużnym około 15000 funtów, możesz ubiegać się o zwolnienie z zadłużenia.

Po 12 miesiącach twój dług ma szansę zostać anulowany, co daje ci szansę na nowy początek. W większości przypadków wspomniane już organizacje pomogą ci stworzyć plan zarządzania długiem, co pomoże ci zacząć spłacać należności i powoli zmniejszać zadłużenie. Wierzyciele nie muszą się zgodzić na proponowane rozwiązania, dlatego plany zarządzania długami są z nimi konsultowane. Jeżeli długi są bardzo duże, organizacje mogą zaproponować inne rozwiązania.

Długi priorytetowe

Niektóre długi są ważniejsze od pozostałych i wymagają spłacenia w pierwszej kolejności. Jeśli nie będziesz płacił czynszu czy kredytu hipotecznego, możesz stracić dom. Jeśli nie opłacisz rachunków, odetną ci prąd, gaz itp.

Za niepłacenie Council Tax, grzywien sądowych, abonamentu telewizyjnego, zobowiązań podatkowych możesz znaleźć się w więzieniu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej przyznać się do swoich problemów i wspólnie z odpowiednimi organizacjami poszukać najlepszego rozwiązania.

Dowiedz się więcej na temat: długie | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy