Reklama

Reklama

Katyń: Decyzje polityczne ws. rehabilitacji zapadły

W sprawie rehabilitacji polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku decyzje polityczne już zapadły; trwa poszukiwanie odpowiedniej formuły prawnej, by to zrobić - oświadczył ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandr Aleksiejew.

Aleksiejew oświadczył na konferencji prasowej w Warszawie, że sprawa Katynia jest bardzo ważna dla wzajemnych stosunków polsko-rosyjskich. Jak mówił, kwestia ta "znajduje się pod kontrolą najwyższego kierownictwa politycznego Rosji".

Reklama

Podkreślił, że jeżeli chodzi o rehabilitację polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD rozstrzygane są obecnie kwestie prawne, ponieważ - jak zaznaczył - wszystkie polityczne decyzje, które mogły zapaść, już zapadły. Dodał, że w stosunku do rehabilitacji ofiar mordu katyńskiego jest "inne podejście".

- Tutaj są dwa podejścia. Albo będą zmiany w ustawie o politycznej rehabilitacji, albo będzie nowa ustawa odnośnie tych ofiar - powiedział ambasador.

Jak zaznaczył, proces ten trwa długo, ponieważ jest konieczne, by "wszystkie decyzje i akty prawne były rozstrzygnięte jak należy".

Ambasador wyraził nadzieję, że sprawa rehabilitacji polskich oficerów, którą obecnie zajmują się prawnicy, zostanie rozstrzygnięta w niedalekiej przyszłości. Jak podkreślił, poszukiwana jest formuła, która zadowoli zarówno stronę polską, jak i rosyjską oraz nie będzie sprzeczna z rosyjskim prawem.

Powiedział również, że stronie polskiej przekazywane są kolejne tomy akt ze śledztwa katyńskiego.

Dowiedz się więcej na temat: Katyń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy