Reklama

Reklama

Kościoł katolicki przeprosił

"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - te pamiętne słowa znów padły z ust polskiego duchownego. Przed laty polscy biskupi zwrócili się w ten sposób do Episkopatu Niemiec. Teraz papież-Polak prosił o przebaczenie wszystkich, którzy w ciągu 2000 lat historii kościoła ucierpieli z rąk katolików.

"Dzień Przebaczenia" obchodzony wczoraj w Watykanie był jednym z ważniejszych punktów obchodów Jubileuszu Dwutysiąclecia Kościoła. Jan Paweł II od początku pontyfikatu podkreślał wagę pojednania między religiami. I choć wczoraj nie wymienił historycznych grzechów katolików, nikt nie miał wątpliwości, że przepraszał m.in. za wyprawy krzyżowe, za średniowieczną schizmę, za jezuickie stosy, za wojny religijne i za obojętność katolików wobec Holocaustu.

Reklama

Słowa papieża przejdą do historii kościoła - uważa większość komentatorów. Nikt w Watykanie przed Janem Pawłem Drugim nie był w stanie tak krytycznie spojrzeć na lata historii.

Są jednak tacy, którzy uważają, że to wciąż za mało. Papież nadal uważany jest bowiem - zgodnie z dogmatem kościoła - za osobę nieomylną. A katolicy wciąż zabijają wyznawców innych religii - choćby w Indonezji czy na Filipinach.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje