Reklama

Reklama

Leki zabijają dzieci

Małe dzieci, dość często się przeziębiają. Większość mam, szczególnie tych, które już mają za sobą wychowanie starszych dzieciaków, wierząc w swoje doświadczenie, drobne przeziębienia, czy katar leczy na własną rękę.

Na rynku mamy do wyboru niezliczoną ilość syropów i kropli do nosa, zarówno w aptekach, jak i punktach, nie związanych z medycyną, np. kioskach, sklepach, nawet na stacjach benzynowych. W aptece, farmaceuta zawsze doradzi co nowego się pokazało, lub co najlepiej działa W sklepie polegamy tylko na informacjach z ulotek, które nie zawsze są do końca zrozumiałe i wyczerpujące.

Reklama

Niestety, mocno nadużywamy farmaceutyków, nie zawsze mając świadomość, że niektóre z nich mogą zaszkodzić naszym dzieciom.

Komisja Kontroli Leków dokonała przeglądu i oceny produktów, polecanych przez farmaceutów w leczeniu kaszlu i przeziębienia u dzieci, i poinformowała, że niektóre leki nie powinny być stosowane u dzieci w wieku poniżej dwóch lat. Po sprawdzeniu 69 dostępnych w sklepach i aptekach środków na kaszel i przeziębienie, stwierdziliśmy brak dowodów na ich właściwe działanie. Odkryliśmy jednocześnie, że mogą one wywoływać silne reakcje alergiczne, halucynacje i wpływać na sen - donosi The Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA).

W ramach edukacji zdrowotnej, rodzice i opiekunowie powinni być informowani o innych, bezpieczniejszych metodach leczenia kaszlu i przeziębienia u małych dzieci. O wiele skuteczniejszym postępowaniem, polecanym przez lekarzy , jest stosowanie najprostszych syropów, np glicerolu, lub środków naturalnych, takich jak miód i cytryna. Do obniżenia gorączki najlepszy jest paracetamol, lub ibuprofen, oczywiście w postaciach przeznaczonych dla dzieci. Maluchom, którym dokucza katar, powinno się aplikować krople do noska, przeznaczone dla małych dzieci, jednakże tu również pamiętajmy, aby nie nadużywać leku i nie uszkodzić dziecku śluzówki. Kolejnym, skutecznym sposobem, o wiele bezpieczniejszym, niż kropelki do nosa, jest stosowanie maści Vapour Rubs lub inhalacji z mentolu. Oba te środki działają na zasadzie aromaterapii, stosuje się je zewnętrznie, na skórę, lub na piżamkę, uwalniający się aromat olejku mentolowego, bardzo skutecznie udrażnia nosek i drogi oddechowe.

Po przebadaniu wielu produktów, Komisja wystąpiła z wnioskiem o wycofanie ze sklepów i innych punktów sprzedaży, nie związanych z medycyną, kilku produktów, które są szczególnie ukierunkowane na dzieci poniżej 2 lat - choć również mogą być stosowane dla starszych dzieci. Produkty te nie powinny być już stosowane w tej grupie wiekowej, ale wciąż mogą być sprzedawane, wyłącznie w aptekach, dla starszych dzieci. Oto lista groźnych dla małych dzieci składników leków na przeziębienie:

- pseudoefedryna

- fenylefryna

- efedryna

- oxymetazoline / xylometazoline

- difenhydramina

- chlorfeniramina

- bromofeniramina

- prometazyna

- triprolidyna

- doxylamina

- dekstrometorfan

- folkodyna

- guaifenesin

- ipecacuanha

Jeśli chcemy uzyskać informacje o stanie zdrowia naszego maluszka, lub o prawidłowym wykorzystaniu dostępnych leków, powinniśmy porozumieć się z aptekarzem, lub pracownikiem służby zdrowia.

Lista wycofanych produktów:

* Asda Childrens Chesty Cough Syrup

* Boots Chesty Cough Syrup 1 yr Plus

* Boots Sore Throat and Cough Linctus

* Buttercup Infant Cough Syrup

* CalCough Chesty

* Childrens Chesty Cough

Tekst opracowany na podstawie informacji ze strony Direct.gov

Dowiedz się więcej na temat: Katar | przeziębienia | leki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy