Reklama

Reklama

MF nie chce już zamrażać waloryzacji rent i emerytur

Ministerstwo Finansów nadal zamierza zaoszczędzić na wynagrodzeniach pracowników administracji państwowej i szkół wyższych.

Takie zapisy znalazły się w nowym projekcie budżetu przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Wynika z niego, że po konsultacjach z poszczególnymi ministerstwami nadal nie udało się znaleźć oszczędności, które pozwoliłyby uniknąć drastycznych cięć.

Reklama

Tymczasem zespół ekspertów, który na zlecenie wicepremiera Steinhoffa weryfikował dane ministerstwa finansów potwierdził, że dziura budżetowa mogłaby sięgnąć blisko 90 miliardów złotych. Mogłaby, ale tylko teoretycznie. W praktyce będzie dużo mniejsza. Czy te cięcia są więc jedyną możliwością uratowania budżetu? Możliwości są dwie: cięcia i zwiększenie przychodów budżetowych. W obecnej sytuacji gospodarczej minister finansów stawia jednak głównie na cięcia: "48 miliardów trzeba zmniejszyć potencjalne zagrożenie".

Tymczasem profesor Witold Orłowski, który przewodniczył zespołowi weryfikującemu wyliczenia Ministerstwa Finansów twierdzi, że cięcia są potrzebne, ale nie tak duże. - Myślę, że raczej obracamy się bliżej kwoty rzędu 30 miliardów złotych niż 50 ? powiedział. Zdaniem Orłowskiego minister Bauc chcąc postraszyć ministrów nie uwzględnił w swoim projekcie tegorocznych oszczędności.

Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | cięcia | Rent

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje