Ostatnie pożegnanie 3-letniego Aylana, jego brata i mamy. "Zostaną pochowani jak męczennicy"

​Ojciec małego Aylana Kurdiego, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg w Turcji, wrócił do Syrii, by pochować dwóch synów i żonę - ofiary przeprawy do Europy; w piątek Abdullah Kurdi przekroczył syryjską granicę - poinformowała AFP.

Kurdi, wioząc trumny ze zwłokami najbliższych, wraca do rodzinnego miasta Kobane, by pochować tam swoją żonę Rihannę, trzyletniego Aylana i jego pięcioletniego brata Ghaleba.

Reklama

W Kobane trwają już przygotowania do pogrzebu; chłopcy i ich matka "zostaną pochowani jak męczennicy, bo zapłacili życiem za ucieczkę przed wojną" - poinformowały władze miasta. Według AFP, Abdullah Kurdi jest nadal w stanie głębokiego szoku.

Światowe media obiegły w ostatnich dniach zdjęcia przedstawiające zwłoki małego Aylana wyrzucone na plażę w Bodrum na południowym wschodzie Turcji. Niewielka łódka, którą rodzina chłopca próbowała przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy, zatonęła.

Rząd Kanady, który znalazł się w ogniu krytyki po śmierci małego Aylana, gdyż miał odmówić azylu jego rodzinie, zaproponował Abdullahowi Kurdiemu azyl; mężczyzna nie przyjął propozycji.

Kurdi wezwał społeczność międzynarodową, by zrobiła wszystko, aby uniknąć kolejnych tragedii, takich jak ta, która spotkała jego rodzinę. - Chcę, aby cały świat zobaczył, co nas spotkało, gdy uciekaliśmy przed wojną - powiedział tureckim dziennikarzom. - Niech świat zwróci na nas uwagę, żeby zapobiec temu, co nas spotkało. Niech to będzie ostatnia tragedia - dodał.

Pochodząca z Kobane rodzina Abdullaha Kurdiego mieszkała przed wybuchem syryjskiego konfliktu w 2011 roku w Damaszku, w 2012 roku uciekła przed wojną do Aleppo, a gdy i tam zaczęły się walki wróciła do Kobane. Kiedy Państwo Islamskie przypuściło ofensywę na miasto, rodzina Kurdich uciekła do Turcji, z zamiarem przeniesienia się do Kanady, gdzie mieszka siostra Abdullaha Kurdiego. Gdy nie udało im się uzyskać azylu w Kanadzie, postanowili przedostać się do Europy - powiedział dziennikarz z Kobane Mustafa Ebdi. - Pożyczyli pieniądze od kogoś z bliskich i starali się znaleźć gdzieś lepsze życie - dodał Ebdi.

W Kobane w wyniku walk z dżihadystami z Państwa Islamskiego śmierć poniosło 16 członków rodziny Kurdich

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje