Reklama

Reklama

Palikot: Powrót do wcześniejszego systemu obniży emerytury

- Powrót do poprzedniego systemu emerytalnego obniży wysokość emerytur o 35 proc. - uważa współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot. Odnosząc się do projektu prezydenta Andrzeja Dudy, uznał, że „to propozycja populistyczna, która dewastuje życie publiczne”.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, który zakłada niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Chętni będą mogli pracować dłużej. Ustawa z 2012 r. wydłuża wiek emerytalny do 67 lat i stopniowo zrównuje go dla obu płci.

Reklama

Palikot podkreślił, że powrót do niższego wieku przechodzenia na emeryturę spowoduje obniżenie tych świadczeń.

- Propozycja Andrzeja Dudy, którą dzisiaj przedstawił, powrotu do wcześniejszego systemu, to jest według ekonomistów spadek o 35 proc. wartości emerytur. Chyba że zwiększymy dofinansowanie z innych środków - powiedział Palikot na konferencji prasowej w Lublinie.

Drastyczny spadek

Jak dodał, wymieniony przez niego spadek wysokości emerytur o około 35 proc., w razie obniżenia wieku emerytalnego, "jest liczony z wielką przychylnością dla tego projektu".

- Gdyby bardziej drastycznie to liczyć, ta kwota musiałaby być jeszcze bardziej obniżona. Mówimy o tych najsłabiej zarabiających, oni stracą w największym stopniu te emerytury w propozycji Andrzeja Dudy - podkreślił szef TR.

Propozycja, która "dewastuje życie publiczne"

Przekonywał, że "to jest bardzo zła propozycja, populistyczna".

- To jest taka propozycja, która dewastuje życie publiczne. Wszyscy doskonale wiemy, że PiS i Andrzej Duda nie wprowadzą tego obowiązku. Rozniecają w sercach ludzi, skołatanych tym wszystkim, nadzieje, że będą mieli pod tym względem zupełnie inną sytuację, a tak się nie stanie  - ocenił.

Palikot przypomniał, że Zjednoczona Lewica proponuje wprowadzenie do obecnego systemu, przewidującego docelowo czas pracy do 67. roku życia, nowej zasady, dotyczącej stażu pracy. Przewiduje ona, że po przepracowaniu 40 lat uzyskuje się prawo do emerytury bez względu na wiek.

 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne