Person: Niepokojące działania Białorusi

​Senacka komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zaniepokojona działaniem władz Białorusi w sprawie polskich szkół w Grodnie i w Wołkowysku. Ministerstwo Edukacji tego kraju przygotowuje nowelizację Kodeksu Republiki Białoruś "O edukacji". - Jej efektem będzie stopniowa eliminacja ze szkół języka mniejszości narodowych, jako języka wykładowego - powiedział Person. Dodał, że projekt jest bardzo niepokojący, bo zmierza w kierunku depolonizacji i wynaradawiania naszych rodaków na Białorusi.

Senator powiedział, że z informacji uzyskanych z polskiego MSZ-tu wynika, że projekt jest na etapie prac ministerialnych, a sam proces legislacyjny w białoruskim parlamencie może potrwać kilka miesięcy. Person jest zdania, że Polska powinna na ten temat zabrać silny głos sprzeciwu. 

Reklama

Przygotowywana na Białorusi ustawa "O edukacji" przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych i etnicznych językiem wykładowym takich przedmiotów jak : Historia Białorusi, Historia Powszechna, Wiedza o społeczeństwie, Geografia oraz Człowiek i Świat będzie język białoruski lub rosyjski.

Senacka komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wysłuchała dziś informacji Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna na temat sytuacji Polskiej Szkoły w Grodnie i w Wołkowysku na Białorusi.

Dowiedz się więcej na temat: Białoruś | Polska | szkolnictwo | edukacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje