Reklama

Reklama

Policja zwolni 7 osób zatrzymanych pod Akwizgranem

Niemiecka policja zapowiedziała we wtorek, że zwolni siedem osób zatrzymanych w ciągu dnia w Alsdorf pod Akwizgranem w zachodnich Niemczech, podejrzewanych o związki z zamachami w Paryżu. Szef MSW Thomas de Maiziere zapewnia, że władze są czujne i zdecydowane.

Rzecznik miejscowej policji powiedział wieczorem, że podczas przesłuchań nie stwierdzono związków między zatrzymanymi a zamachami w Paryżu.

Reklama

De Maiziere przyznał wcześniej podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie, że nadzieje na złapanie "grubej ryby" nie spełniły się.

Media spekulowały początkowo, że wśród zatrzymanych w Alsdorf mógł być poszukiwany listem gończym 26-letni Salah Abdeslam. Brat zamachowca samobójcy miał wynająć samochód, którym zamachowcy udali się do sali koncertowej Bataclan w Paryżu, gdzie zabili ponad 90 osób.

Szef resortu spraw wewnętrznych zaznaczył, że co najmniej jeden uczestnik zamachów w Paryżu uciekł, "być może do jednego z krajów sąsiadujących z Francją". Zdaniem de Maiziere'a zastosowanie kontroli na granicy niemiecko-francuskiej jest uzasadnione i ma na celu "wprowadzenie niepokoju w szeregi terrorystów". "Będziemy czujni i zdecydowani" - zapowiedział polityk CDU. Jego zdaniem sytuacja w kraju "jest poważna, ale nie ma powodu do paniki". Ponownie zaapelował, by nie łączyć terroryzmu z problemem imigracji.

W Alsdorf od rana zatrzymano siedem osób podejrzanych o kontakty z zamachowcami. "Dostaliśmy informacje, że jedna z osób poszukiwanych w związku z (zamachami) w Paryżu może znajdować się na naszym terenie" - powiedział rzecznik miejscowej policji. Wśród zatrzymanych są co najmniej dwie kobiety. Wszyscy mają zagraniczne paszporty.

Troje podejrzanych zostało zatrzymanych przed południem po wyjściu z biura pośrednictwa pracy. Dwóch innych mężczyzn aresztowano po południu w dzielnicy Alsdorf - Schaufenberg. Świadkowie zdarzenia powiedzieli agencji dpa, że w akcji uczestniczył oddział antyterrorystów uzbrojonych w pistolety maszynowe.

Położony na północny wschód od Akwizgranu, liczący blisko 50 tys. mieszkańców Alsdorf ma opinię spokojnego miasta - oceniła korespondentka ARD. Akwizgran znajduje się na terenie kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, w pobliżu granicy z Belgią i Holandią.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje