Reklama

Reklama

Polski okręt rozminuje wybrzeża Łotwy

Polski niszczyciel min ORP "Czajka" weźmie udział u wybrzeży Łotwy w dwutygodniowej operacji niszczenia niewypałów i niewybuchów z okresu I i II wojny światowej.

Jak poinformowało biuro prasowe Marynarki Wojennej, polski okręt wyjdzie w morze z Portu Wojennego w Gdyni w środę. Sama operacja niszczenia wojennego arsenału na łotewskich wodach Bałtyku, odbywająca się pod kryptonimem "Open Spirit 2008", rozpocznie się 1 września.

Reklama

W rejonie operacji "Open Spirit" w czasie I i II wojny światowej prowadzono szeroko zakrojone działania militarne. Wejścia np. do Zatoki Ryskiej, ze względu na naturalne przewężenie, stanowiły dogodne miejsca do stawiania min.

Pozostałe po walkach na morzu uzbrojenie (miny morskie, które nigdy nie wybuchły; torpedy bojowe i bomby lotnicze, które nie trafiły w cel) zalegają do dziś na dnie Bałtyku stanowiąc potencjalne zagrożenie dla żeglugi.

Od wejścia Polski do NATO w marcu 1999 r. niszczyciele min oraz trałowce Marynarki Wojennej uczestniczyły już w ponad 70 ćwiczeniach i operacjach przeciwminowych.

Dowiedz się więcej na temat: okręt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy