Reklama

Reklama

Pracuj na swoim. Wszystko o samozatrudnieniu

"Kochaj szefa swego, możesz mieć gorszego" - mówi przysłowie. A co, jeśli zrezygnować z pracy dla kogoś i być szefem samemu dla siebie? W Wielkiej Brytanii założenie własnej firmy, a także wszelkie związane z nią formalności i rozliczenia są o wiele prostsze niż w Polsce.

Self Employed to najprostszy rodzaj działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii - czyli tzw. samozatrudnienie. Forma tej działalności odpowiada polskiej spółce jednoosobowej.

Reklama

Aby rozpocząć działalność jako self employed należy zarejestrować się w Inland Revenue - można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i za pomocą prostego formularza w internecie (zajmuje to dosłownie kilkanaście minut). Nie trzeba się rejestrować w WRS, trzeba mieć za to numer NIN.

Rejestracji należy dokonać w ciągu trzech miesięcy od wystawienia pierwszej faktury - jeśli zapomnisz dopełnić tego obowiązku, możesz zapłacić 100 funtów kary. Do funkcjonowania firmy będzie ci potrzebne konto bankowe. Możesz korzystać ze swojego prywatnego rachunku lub założyć osobne konto firmowe.

Co roku osoba samozatrudniona musi złożyć w urzędzie podatkowym Tax Return, czyli rozliczenie podatkowe i zapłacić należny podatek. Można również opłacić część podatku za przyszły rok zaliczkowo. Pamiętaj, że rok podatkowy na Wyspach trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego.

Co warto przemyśleć przed rozpoczęciem działalności?

Nazwa firmy

Możesz prowadzić biznes/handlować pod swoim imieniem np. Adam Kowalski, możesz też zarejestrować się pod inną nazwą (trading as...) np. Czarny Kot. Musisz pamiętać, że nazwa nie może być dla nikogo obraźliwa albo taka sama lub łudząco podobna do nazwy istniejącej już firmy.

Pamiętaj też, że jeżeli wybierzesz skomplikowaną polską nazwę (np. Pierniczki ze Szczebrzeszyna), bo stwierdzisz, że twoje usługi na początku skierowane są tylko dla Polaków, a po jakimś czasie wraz z rozwojem firmy zaczniesz oferować usługi również dla tutejszych, taka nazwa może przysporzyć sporo kłopotów. Po pierwsze będzie dla nich strasznie trudna do zapamiętania, a po drugie wyobraź sobie jak instruujesz Anglika przez telefon, żeby wystawił czek na Pierniczki ze Szczebrzeszyna...

Jeżeli zdecydowałeś się na prowadzenie biznesu pod nazwą, pamiętaj, żeby na wszystkich oficjalnych pismach biznesowych podawać w nagłówku swoje imię i nazwisko i wspomnianą nazwę.

Adres działalności

w domu, możesz być zmuszony do płacenia więcej za wynajem lokalu. Jeżeli całą pracę wykonujesz poza domem, ten punkt cie nie dotyczy.

Rodzaj działalności

Jeżeli chcesz otworzyć np. restaurację albo świadczyć usługi jako taksówkarz musisz otrzymać najpierw odpowiednią licencję, którą najczęściej wydają lokalne rządy (local councils).

Ubezpieczenie społeczne

Osoby samozatrudnione muszą płacić składki na ubezpieczenie społeczne - w roku 2010-11 jest to 2,40 funta tygodniowo. Co ważne, nie trzeba nawet samemu pamiętać o terminach - co 13 tygodni dostajesz na wskazany w formularzu o założeniu działaności adres list z rachunkami do zapłacenia . Koszta Dużym plusem bycia self-employed jest możliwość wliczania kosztów na firmę. Jeżeli jesteś zarejestrowany to możesz odliczać wydatki poniesione na firmę, np. odpowiedni procent opłat za telefon, Internet, czy elektryczność, również całą kwotę za stronę internetową, pozycjonowanie, hosting, biuro i wszystko co jest związane z firmą.

Oczywiście, wchodzą tu także wszelkie inwestycje w sprzęt potrzebny do wykonywania działalności, koszta używania samochodu i paliwa (sam ustalasz, w jakiej części używasz auta "na firmę", a w jakiej do własnych celów i to podajesz skarbówce). Zresztą - cała zabawa z "księgowością" polega na tym ze nie ma wymogów formalnych ( jak było w Polsce): możesz sobie to zrobić w komputerze, na kartce papieru, w zeszycie....

Posiadając firmę w UK - czyli również w Irlandii Północnej - możesz od razu starać się o rezydenta UK (nie mówimy tutaj o rezydencie podatkowym).

Mając status rezydenta będzie ci łatwiej starać się o kredyt, np. na mieszkanie. Rezydentem możesz również zostać jeśli przepracowałeś w Wielkiej Brytanii ponad 12 miesięcy.

Jeśli jesteś samozatrudniony to możesz starać się o rezydenta od razu - po wystawieniu pierwszej faktury można złożyć wniosek o Resident Permit.

UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE (NATIONAL INSURANCE) - 2010/2011

CLASS 2 - roczny dochód netto do GBP 5,715.00 - stawka GBP 2.40 tygodniowo

Class 4 - dochód netto powyżej GBP 5,715.00 - stawka GBP 2.40 tygodniowo plus 8% dochodu powyżej GBP 5,715.00 do GBP 43,875.00. Dodatkowo opłata w wysokości 1% dla dochodu powyżej GBP 43,875.00

Z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne mogą być zwolnione następujące osoby:

- kobiety powyżej 60-go roku życia,

- mężczyźni powyżej 65-go roku życia,

- osoby posiadające zaświadczenie o niskich zarobkach (Certificate of Small Earnings Exception)

Dochód netto nie może przekraczać kwoty GBP 5,075.00.

PODATKI - 2010/2011

Pierwsze zarobione GBP 6,475.00 jest zwolnione od opodatkowania.

Stawka opodatkowania dla dochodów GBP 0.00 - GBP 37,400.00 wynosi 20%.

Stawka opodatkowania dla dochodów powyżej GBP 37,400.00 wynosi 40%.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: dochód | ubezpieczenie | firmy | praca na Wyspach | Polacy na Wyspach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne