Reklama

Reklama

Prezydent przyjął rezygnację Anny Fotygi

Prezydent Lech Kaczyński przyjął w środę rezygnację Anny Fotygi ze stanowiska szefa Kancelarii Prezydenta RP - podało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

Anna Fotyga była szefową Kancelarii Prezydenta L. Kaczyńskiego od listopada ubiegłego roku.

Reklama

Z nieoficjalnych informacji z dwóch źródeł w Kancelarii Prezydenta wynika, że decyzja w sprawie odejścia Fotygi zapadła już jakiś czas temu. Jednak prezydent i sama minister uznali, że dobrym momentem na jej ogłoszenie będzie dzień sfinalizowania sprawy tarczy antyrakietowej, ważny dla Fotygi, byłej minister spraw zagranicznych, która negocjowała porozumienie, a także - jako szefowa Kancelarii - była zaangażowana w tę kwestię.

Powody dymisji Fotygi - według nieoficjalnych źródeł - można określić jako osobiste, jej odejście związane jest m.in. z tym, że minister źle znosiła medialne ataki na swoją osobę i chce odpocząć. Nie jest prawdą, że Fotyga odchodzi w tej chwili, by wyjechać na placówkę dyplomatyczną - informują źródła; być może stanie się tak w przyszłości, ale nie jest to przesądzone.

Na razie Fotygę ma zastępować wiceszef Kancelarii Piotr Kownacki. Prezydent powrócił na urlop, nie ma decyzji, kto zostanie nowym szefem Kancelarii. Takiej decyzji nie należy spodziewać się przed wrześniem, choć nie wykluczone - według źródeł w Kancelarii - że tę funkcję formalnie obejmie Kownacki.

Fotyga była ministrem spraw zagranicznych w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja krytykowała jej działalność jako szefa resortu; PO domagała się jej odwołania. Zdaniem prezydenta i polityków PiS, minister była najlepszym szefem MSZ po roku 1989.

Fotyga była pierwszą kobietą na stanowisku szefa polskiego MSZ. W maju 2006 roku zastąpiła Stefana Mellera, który zrezygnował z udziału w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza po zawarciu przez PiS koalicji rządowej z Samoobroną.

Przed objęciem stanowiska szefowej polskiej dyplomacji Fotyga była wiceministrem spraw zagranicznych, a wcześniej deputowaną PiS w Parlamencie Europejskim.

Fotyga jest absolwentką handlu zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego i Duńskiej Szkoły Administracji Publicznej. W 1981 roku pracowała w dziale zagranicznym Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność", a w latach 80. - w firmach skupiających niezależnych przedsiębiorców i pozbawionych pracy dziennikarzy Wybrzeża.

W latach 1989-1991 pracowała w biurze spraw zagranicznych Komisji Krajowej NSZZ "S", następnie nim kierowała. Wówczas zaczęła współpracę z Lechem Kaczyńskim.

Po 1989 roku odbywała staże uniwersyteckie w urzędach federalnych i instytucjach w USA, m.in w Departamencie Pracy. Brała udział w szkoleniach organizowanych m.in przez Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy. W tym samym czasie była ekspertem Międzynarodowej Organizacji Pracy, Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego (ISSA) oraz Banku Światowego, w którym przez dwa lata (1996-1997) pełniła funkcję doradcy w projektach.

W 1992 r. na dwa lata przeszła do spółki "Przekaz". Tworzyły ją Zarząd Regionu Gdańskiego "S" i dziennikarze opozycyjnego Tygodnika Gdańskiego "Solidarność". "Przekaz" był wtedy m.in. współwłaścicielem "Dziennika Bałtyckiego", największej do dziś gazety na Pomorzu. Fotyga pracowała tam m.in. z Maciejem Łopińskim (dziś minister w Kancelarii Prezydenta) i Andrzejem Liberadzkim (obecnie prezes Agencji Rozwoju Pomorza i szef rady nadzorczej Presspubliki, wydawcy "Rzeczpospolitej").

W 2000 roku Fotyga została doradcą do spraw międzynarodowych ówczesnego premiera Jerzego Buzka, pełniła też obowiązki dyrektora departamentu spraw zagranicznych w kancelarii szefa rządu. Od lipca 1998 do maja 2002 r. zasiadała w radzie nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W 2001 roku była radną Gdańska, zaś w latach 2002-2004 zastępcą prezydenta tego miasta. Z funkcji tej zrezygnowała w styczniu 2004 roku. Uzasadniała swoją decyzję różnicami zdań między nią a ówczesnym prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem z PO.

W 2004 roku z listy PiS startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jako europoseł Fotyga pracowała do 2005 roku, była m.in. koordynatorem Grupy Unii na rzecz Europy Narodów (UEN) w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamencie Europejskim. W listopadzie 2005 została wiceministrem spraw zagranicznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy