Reakcje w Czechach i na Słowacji po wyborze papieża

"To człowiek predysponowany do wielkich reform w Kościele katolickim" - powiedział rzecznik słowackiego episkopatu Jozef Kovaczik, po wyborze Jorge Maria Bergoglia na papieża.

Według niego kardynał Bergoglio cieszy się na Słowacji wielkim szacunkiem. - To człowiek kipiący witalnością. Emanujący niezwykłą siłą. To człowiek predysponowany do wielkich reform w Kościele katolickim. Wychodzący ku człowiekowi, miłosierny, niezwykle skromny, sprawiedliwy, współczujący. Już przed ośmiu laty był silnym kandydatem na papieża w konklawe razem z Josephem Ratzingerem. To zarazem pierwszy papież spoza Europy po 1282 latach. Jest predysponowany do przeprowadzenia reform w Kościele katolickim - przekonywał rzecznik.

Poinformował, że słowacki episkopat chciałaby zaprosić papieża w maju tego roku na Słowację w 1150. rocznicę początków chrystianizacji państwa wielkomorawskiego przez misjonarzy Cyryla i Metodego.

Z kolei czeski teolog Tomasz Petraczek w rozmowie z PAP przyznał, że wybór papieża był dla niego zaskoczeniem. - Jego imię brzmi jak imię włoskie, doskonale radzi sobie z tym językiem, jest silnie osadzony w tradycji europejskiej, ale jednocześnie ma doświadczenia z Ameryki Łacińskiej, gdzie dominuje zaangażowanie w pracy na rzecz ubogich. W Ameryce Łacińskiej wiara jest daleko silniejsza w codziennym życiu, co może stać się przesłaniem nowego papieża - przypuszcza Petraczek.

Również Jan Graubner, arcybiskup Ołomuńca, wyraził nadzieję, że "dzięki nowemu papieżowi Kościół europejski otworzy się bardziej na problemy świata". Natomiast biskup Pilzna, Frantiszek Radkovsky stwierdził, że przyjęcie przez nowego papieża imienia św. Franciszka może oznaczać "próbę nowej ewangelizacji i prowadzenia misji w dużych społecznościach świata".

Reklama

FORUM: Jaki będzie pontyfikat papieża Franciszka?

Akcja RMF FM: Złóż życzenia nowemu papieżowi!

Dowiedz się więcej na temat: Nowy papież | Papież Franciszek I

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje