Reklama

Reklama

Rosyjscy ratownicy idą po Polaka

Rano polskiego czasu sześciu rosyjskich ratowników zaczęło wspinaczkę na górę Kazbek na Kaukazie. Wczoraj pojawiła się wiadomość, że zgubił się tam alpinista z Polski.

Polak próbował się wspiąć się na szczyt góry od strony Gruzji. Na wysokości ponad czterech tysięcy metrów prawdopodobnie stracił orientację. Rosyjscy ratownicy twierdzą, że miał przejść na rosyjską stronę granicy od strony Osetii Północnej.

Rosjanie planują dziś dotrzeć na wysokość trzech i pół tysiąca metrów. Do akcji nie włączy się śmigłowiec ratunkowy, bo nie pozwala na to pogoda. 

Reklama

Góra Kazbek to jeden z najwyższych szczytów Kaukazu na granicy Gruzji z Rosją o wysokości ponad pięciu tysięcy metrów. Kazbek leży w Paśmie Bocznym Wielkiego Kaukazu, podobnie jak Elbrus (5642 m n.p.m.) oraz Tebulosmta (4492 m n.p.m.).

Około 10 kilometrów na wschód od szczytu biegnie Gruzińska Droga Wojenna. Na południowych stokach gór znajduje się dawna stacja meteorologiczna, która w sezonie letnim służy jako schronisko dla alpinistów. Droga do stacji wiedzie przez lodowiec Gergeti i niesie ze sobą zagrożenie szczelinami.

Pierwszego wejścia dokonali w 1868 roku D. W. Freshfield, A. W. Moore, i C. Tucker. Sezon wspinaczkowy trwa od maja lub czerwca do pierwszej połowy października. Z powodu nachylenia stoków Kazbek jest górą znacznie trudniejszą niż popularny Elbrus.


Przemysław Marzec
Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Polacy | zaginięcie | kaukaz | alpinizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne