Ryszard Kalisz zgłębia naturę kobiet

Mężczyźni są̨ słabsi niż kobiety, bardziej przeżywają swoje porażki i potrzebują̨ opieki - pisze w swojej książce "Ryszard i kobiety", poświęconej kobietom, Ryszard Kalisz.


Reklama

Poseł, prawnik, warszawiak, miłośnik nart i jeden z najbardziej wyrazistych polskich polityków postanowił zgłębić rolę społeczną kobiety i tajniki jej duszy. Opowiada o płci przeciwnej szczerze i otwarcie, przyznając, że nie boi się krytyki.

- Staram się realizować prawa kobiet we wszystkich ich przejawach. Tożsamości, felicytologii, praw społecznych i socjalnych. Uważam, że dla szybkiego rozwoju społeczeństwa niezbędna jest partycypacja wszystkich obywateli i obywatelek w życiu społecznym. Nasze społeczeństwo jest konserwatywne i opiera się na decyzjach mężczyzn. Ja chcę, aby kobiety podejmowały decyzje o znaczeniu dla wszystkich obywateli. Żeby tak mogło być, muszą być stworzone dla nich odpowiednie warunki i o tym piszę w mojej książce - zapowiada Ryszard Kalisz.

Poznajemy kobiety, które wywarły na polityka największy wpływ i były dla niego najważniejsze. Jak sam pisze: "(...) te kobiety mnie ukształtowany i nauczyły zasady równości oraz szacunku dla wszystkich ludzi".

 W pierwszej kolejności autor opisuje kobiety, wśród których dorastał, a zatem matkę, siostrę i koleżanki ze szkolnej ławy, wymienia też te, z którymi pracował (w tym swoją jedyną szefową) i pracuje obecnie, partyjne koleżanki i posłanki. Wreszcie odnosi się do kobiet, które wpłynęły na losy świata lub swoich krajów, dokonały rzeczy wielkich, pomimo wielu trudności, nawet wieku. Ryszard Kalisz opowiada kim dla niego są, czego się od nich nauczył, co mu w nich imponuje, ale również jak on sam wpłynął i wpływa na ich życie i co chciałby dla nich zrobić.

Autor nawiązuje do tego, co wciąż pozostaje tematem sporu i ostrej dyskusji - czyli do takich samych szans życiowych, zawodowych i społecznych dla wszystkich. Porusza problem przedmiotowości kobiet, szczególnie w propagandzie politycznej, ale również reklamowej. Pisze o możliwości stworzenia świata, który w pełni wykorzystywałby rozwojowy potencjał kobiet i mężczyzn. O równości i o przeciwdziałaniu przemocy. Jest to spojrzenie wrażliwego mężczyzny na sprawy kobiet, tych szczęśliwych i tych poniżanych.

Wybrane fragmenty książki:

"To niezwykle istotne, żeby obecność kobiet w polityce czy w organizacjach pozarządowych była wartością̨ dodaną ze względu na ich własny, specyficzny sposób widzenia rożnych spraw. Nie powinny prowadzić "męskiej polityki". To naturalne, że kobiety w polityce wygrywają̨, jeśli pozostają̨ sobą̨, czyli nie przyjmują̨ roli męskiej".

"Związek między kobietą a mężczyzną̨ nie powinien być przyczyną stresu. Ma uspokajać. A jeśli nie wychodzi, to nie ma powodów, żeby być ze sobą̨. Istnieje cała sztuka łagodzenia kłótni. Największą̨ umiejętnością̨ jest to, aby nie powiedzieć́ ostatniego słowa".

O autorze:

Ryszard Roman Kalisz - polityk, adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Uniwersytetu w Zurychu (Szwajcaria).

Ekspert w obradach "Okrągłego Stołu" (1989). Zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu (1993 - 1995); przedstawiciel Prezydenta RP w pracach Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego (1996 - 1997); współtwórca przepisów Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997; Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP (XII 1997 - VI 2000 i XI - XII 2000); Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rządzie Marka Belki (V 2004 - X 2005). Przewodniczący Kuratorium Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Prawników z siedzibą w Berlinie (od 2001).

Poseł na Sejm IV kadencji (2001-2005); przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej IV Kadencji. Poseł na Sejm V kadencji (od X 2005 - XI 2007). Od XI 2007 poseł na Sejm RP VI kadencji Sejmu RP. Przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przewodniczący Komisji Śledczej do zbadania okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki Barbary Blidy. Od XI 2011 poseł na Sejm RP VII kadencji Sejmu RP. Przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Komisja Ustawodawcza. Długoletni wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego SLD.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 1997 r., i Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Zasługi Republiki Federalnej Niemiec w 2005 r.

Wygraj książkę z autografem

REGULAMIN

Dowiedz się więcej na temat: Ryszard Kalisz | kobieta | książka | konkurs | Kalisz konkus

Reklama

Reklama

Reklama