Reklama

Reklama

Słowenia: Oddziały prewencji blokują migrantów na granicy z Chorwacją

Oddziały prewencji stanęły na granicy po stronie Słowenii naprzeciw grupy ok. 200 migrantów, którzy usiłują przedostać się do tego kraju z Chorwacji na przejściu granicznym w Harmicy. Migranci utknęli na ziemi niczyjej pomiędzy posterunkami granicznymi.

Reuters podaje, że migranci przeszli przez niewielki most na rzece Sutla, ale dalsze przejście zablokowała im policja. Jedna z kobiet w idącej grupie niosła różę.

Reklama

Wcześniej grupa słoweńskich działaczy praw człowieka przeszła na chorwacką stronę, wnosząc okrzyki "Uchodźcy, witamy!".

Słowenia oskarżyła w piątek Chorwację o łamanie zasad Unii Europejskiej i obowiązującej w strefie Schengen zasady swobodnego przepływu osób, z powodu zapowiedzi Chorwacji, że nie zdoła ona dłużej rejestrować i przyjmować napływających do niej migrantów.

Tysiąc imigrantów w 24 godziny

Bosztjan Szefic, sekretarz stanu w słoweńskim MSW, na konferencji prasowej poinformował, że policja słoweńska przygotowuje dodatkowe jednostki w oczekiwaniu na falę migrantów z Chorwacji.

Dodał, że Słowenia spodziewa się przybycia z Chorwacji w ciągu najbliższych 24 godzin około 1000 migrantów.

Do Chorwacji przybyło ponad 14 tys. migrantów w ciągu ostatnich dwóch dni. Premier Zoran Milanović powiedział w piątek, że kraj nie może przyjąć i nie będzie już przyjmować ciężaru migrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach. Zapowiedział, że ludzie ci dostaną żywność, wodę i pomoc medyczną "i mogą ruszać dalej". 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy