Reklama

Reklama

Szkocja: Kościół protestancki akceptuje klonowanie w ramach terapii

Synod powszechny protestanckiego Kościoła w Szkocji zaakceptował klonowanie ludzkich embrionów do celów terapeutycznych. Otrzymane w ten sposób komórki mogą zostać użyte w leczeniu na przykład choroby Parkinsona czy Alzheimera.

Synod zgadza się z terapeutycznym klonowaniem ludzkich embrionów, pod warunkiem, że komórki będą pobierane z nich przed upływem 14 dni od zapłodnienia. Duchowni sprzeciwiają się jednak produkowaniu ?zapasowych" płodów, których później używano by w badaniach.

Reklama

Szkoccy biskupi wezwali jednocześnie rząd brytyjski, by zatwierdził ustawę, która zakazywałaby klonowania całych ludzkich istot. Gdyby jednak istota taka powstała, Kościół byłby w stanie uznać ją za człowieka, stworzonego na wizerunek Boży.

Jeżeli chodzi o zwierzęta, protestanci są zdania, że ich klonowanie jest etycznie uzasadnione, ale jedynie w celu uzyskania środków terapeutycznych z mleka i jajek. Biskupi są zdania, że naukowcy nie powinni decydować o zakresie swych badań - to co jest możliwe niekoniecznie jest zgodne z chrześcijańską etyką. Zdaniem synodu prawo ludzkie powinien ustanawiać rząd a o Bożym - przypominać Kościół.

Dowiedz się więcej na temat: komórki | synod | Szkocja | klonowanie | Kościół

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje