Tusk podziękował Cameronowi za możliwość pracy dla Polaków

Premier Donald Tusk podziękował szefowi brytyjskiego rządu Davidowi Cameronowi za to, że "tysiące i tysiące Polaków" mogły przyjechać do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszych możliwości pracy zawodowej.

Wielka Brytania - obok Irlandii i Szwecji - otworzyła rynek pracy dla obywateli z nowych państw UE z chwilą akcesji tych krajów 1 maja 2004 roku.

Reklama

Tusk wypowiadał się na Downing Street w obecności Camerona po wspólnym lunchu. Obaj premierzy złożyli krótkie deklaracje po rozmowach, w obecności kilku wybranych dziennikarzy.

Brytyjski premier zaakcentował w oświadczeniu fakt, że Wielka Brytania i Polska zgodziły się blisko współpracować w ramach UE na rzecz zwiększenia konkurencyjności, pobudzenia deregulacji i uczynienia UE obszarem szybko rozwijającym się. Podobne wątki były w niedawnym liście europejskich przywódców do Komisji Europejskiej, którego sygnatariuszami byli m.in. Cameron i Tusk.

W sprawie Afryki i NATO

Głównymi tematami rozmów obu premierów w Londynie były sytuacja w Libii, finansowanie Unii Europejskiej oraz priorytety polskiej prezydencji. Szefowie rządów podkreślali "dobre i mocne" stosunki między Polską a Wielką Brytanią.

Jednym z tematów był także niedzielny mecz piłkarski Arsenalu z Liverpoolem. Premier Cameron jest kibicem klubu Aston Villa, a Arsenalowi kibicuje Donald Tusk, podobnie jak Aleksander Kwaśniewski.

Cameron zadeklarował po spotkaniu z Tuskiem, że zaangażowanie UE w sprawy Afryki Północnej nie może się odbywać kosztem realizacji inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. - Uzgodniliśmy, że Europa powinna z entuzjazmem witać Wiosnę Ludów w krajach arabskich, ale nie powinno to negatywnie wpływać na to, co Unia robi w ramach Partnerstwa Wschodniego; nie powinny te kraje (wschodnie) na tym ucierpieć - powiedział premier Cameron.

Kolejnym tematem rozmów Tuska i Camerona była współpraca w ramach NATO, m.in. w Afganistanie. - Uzgodniliśmy, że będziemy razem działać na rzecz powodzenia misji w Afganistanie - mówił szef brytyjskiego rządu.

"Imigranci wnieśli wielki wkład"

Ocenił on także, że Polskę i W. Brytanię łączą wspólne interesy oraz wspólna historia i zauważył, że polscy imigranci "wnieśli wielki wkład" do życia brytyjskiego.

Cameron podkreślił, że Wielka Brytania i Polska mają wspólne poglądy na wiele kwestii europejskich. - Unia powinna być obszarem, który się szybciej rozwija, w którym jest mniej regulacji, więcej konkurencji - zaznaczył.

W wypowiedzi dla polskich mediów przed wejściem na Downing Street Tusk przyznał, że w sprawie unijnego budżetu Polska i Wielka Brytania mają różne interesy. Obaj politycy zgodzili się jednocześnie, że w budżecie UE są wydatki, które trzeba wyeliminować, ponieważ mają one mały sens.

Mówiąc o priorytetach polskiej prezydencji Tusk wymienił jednolity rynek, pobudzenie konkurencyjności i zwiększenie wolności gospodarczej. - Są to sprawy, które łączą Polskę i Wielką Brytanię, oraz osobiście mnie i premiera Camerona. W ich realizacji będziemy razem współpracować - zaznaczył polski premier.

"Silny tandem"

- Widać bardzo wyraźnie, że Polska i Wielka Brytania będą stanowiły niezwykle silny tandem dla realizacji priorytetów polskiej prezydencji, w szczególności jednolitego rynku. Za tą nazwą kryje się dużo konkretów. Chodzi o handel i wymianę w internecie - powiedział Tusk. Zauważył, że obecne regulacje są różne w różnych krajach unijnych i wymagają ujednolicenia.

Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali też o reformie Wspólnej Polityki Rolnej. - W tej sprawie Polska i Wielka Brytania mają wiele do zaoferowania - powiedział Tusk.

David Cameron został zaproszony przez szefa polskiego rządu do udziału w szczycie UE na temat Partnerstwa Wschodniego przygotowywanym przez polską prezydencję.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje