Reklama

Reklama

Umowa polsko-amerykańska - symboliczna

Amerykanista z Collegium Civitas dr Bogdan Szklarski uważa, że parafowana w czwartek umowa między Polską a USA w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej na terenie naszego kraju i wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy militarnej ma wymiar "bardziej symboliczny".

- Jako członkowie NATO mamy identyczne gwarancje (bezpieczeństwa) wynikające z przynależności do Sojuszu, więc w tej umowie są one tylko powtórzone i myślę, że tak naprawdę w życiu nie będziemy ich poddawali żadnemu testowi - powiedział Szklarski.

Reklama

W ocenie amerykanisty, wydarzenia w Gruzji mogą pozytywnie wpłynąć na zmianę podejścia do sprawy tarczy. - Myślę, że w świetle tego, co ostatnio działo się w Gruzji, zmieni się społeczna percepcja tarczy - chyba zmniejszy się liczba sceptyków - uważa Szklarski.

Według rozmówcy: - nasze bezpieczeństwo zagrożone jest przede wszystkim w wymiarze ekonomicznym, a nie militarnym.

W opinii Szklarskiego; - rakiety nie sprawiają w żaden sposób, że możemy się czuć bezpieczniejsi ekonomicznie. Uważa on, iż sprawa rakiet ma wymiar militarno-polityczny i w tym ważniejszym wymiarze bezpieczeństwa ekonomicznego nie wnosi nic nowego. Miejmy nadzieję, że również nie pogarsza - dodał

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy