Reklama

Reklama

USA: Prywatny statek towarowy gotowy do startu na ISS

W niedzielę o godz. 20.35 (czasu miejscowego) ma wystartować z przylądka Canaveral, na Florydzie, rakieta z kapsułą towarową Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Szanse na pomyślny start oceniane są na 60 proc. Meteorolodzy obawiają się że na przeszkodzie mogą stanąć gęste chmury i deszcz.

Reklama

Będzie to już drugi lot prywatnego statku towarowego do stacji ISS. Pierwszy odbył się w maju br. Kapsuła Dragon pomyślnie przycumowała do stacji jednak lot ten miał charakter próbny.

Obecny ma być pierwszym lotem z zaopatrzeniem w ramach kontraktu na sumę 1,6 mld dolarów podpisanego przez firmę SpaceX z agencją NASA. Przewiduje on co najmniej 12 bezzałogowych lotów na stację.

Kapsuły Dragon są obecnie jedynym środkiem dostarczania zaopatrzenia załodze stacji orbitalnej, jakimi dysponują Amerykanie po wycofaniu z eksploatacji wszystkich wahadłowców.

W odróżnieniu od rosyjskich, europejskich i japońskich statków towarowych, które również latają na stację, kapsuły Dragon powracają na Ziemię wodując na Pacyfiku. Statki towarowe konkurentów spalają się, opadając, w górnych warstwach atmosfery.

Firma SpaceX, czyli Space Exploration Technologies Corp., należy do miliardera Elona Muska, współzałożyciela internetowego banku PayPal. Kieruje on też firmą Tesla Motors produkującą samochody elektryczne.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: start | statki | USA | towarowy | statek | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy