Reklama

Reklama

Uwolniono chińską załogę, która pływała na japońskich wodach

Japońska straż przybrzeżna uwolniła kapitana chińskiej łodzi rybackiej i 12 członków załogi, którzy zostali zatrzymani w czasie nielegalnego połowu na japońskich wodach na południowy wschód od spornych wysp Senkaku - podała w poniedziałek japońska straż.

Kapitan i członkowie załogi zostali uwolnieni w niedzielę, gdy chiński konsulat w mieście Fukuoka, na wyspie Kiusiu, zobowiązał się do wpłacenia kaucji wysokości 4 milionów jenów (44 tys. USD) - sprecyzował przedstawiciel straży Yasuhiko Oku.

Reklama

Kapitan przyznał, że w sobotę znalazł się na wodach japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej u wybrzeży wyspy Miyako.

Do incydentu doszło ok. 200 kilometrów na południowy wschód od administrowanych przez Japonię wysepek Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, znanych w Chinach jako Diaoyu.

Japońska straż poinformowała też, że w poniedziałek w pobliżu spornych wysp zaobserwowano dwie chińskie łodzie patrolowe.

Spór terytorialny o niezamieszkane wyspy prowadzą Japonia, Tajwan i Chiny.

Pekin regularnie wysyła w ten rejon okręty, a ostatnio także samoloty, zwłaszcza od kiedy Tokio we wrześniu ubiegłego roku wykupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu.

W rejonie wysp Senkaku znajdują się bogate łowiska i złoża surowców energetycznych.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: senkaku | straż | Japonia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy