Większość imigrantów z nowych krajów UE zostaje

Większość imigrantów z 10 krajów UE, przyjętych do Wspólnoty w 2004 roku, nie ma zamiaru opuszczać Irlandii - wynika z analizy numerów ubezpieczenia socjalnego (tzw. PPS) wydanych przybyszom cztery lata temu - podaje czwartkowy "The Irish Times".

70 proc. numerów PPS jest nadal w użyciu, tylko trzy na dziesięć to numery, którymi przestano się posługiwać. Numery PPS są w Irlandii niezbędne do odciągania składek ubezpieczenia socjalnego, rozliczeń podatkowych i ubiegania się o świadczenia.

Reklama

Dane wydają się przeczyć rozpowszechnionemu w Irlandii przeświadczeniu, iż spowolnienie na rynku mieszkaniowym i będąca tego wynikiem dekoniunktura w sektorze budowlanym skłoniła wielu imigrantów z nowych krajów UE, zwłaszcza Polaków, do powrotu do kraju w ostatnich 12 miesiącach.

W 2007 roku dynamika napływu nowych imigrantów z krajów Europy Środkowej i Północnej do Irlandii była o połowę niższa niż w poprzednich latach, ale w kontekście stosunkowo niewielkiego rynku pracy i w porównaniu z innymi krajami, nadal uważana jest za dużą.

Według szacunków w Irlandii przebywa ok. 200 tys. Polaków.

Dowiedz się więcej na temat: imigracja | ubezpieczenia | PPS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje