Włochy: 23 tys. imigrantów zginęło na Morzu Śródziemnym od 2000 r.

Około 23 tysięcy nielegalnych imigrantów zginęło na Morzu Śródziemnym w ciągu ostatnich 14 lat podczas próby przedostania się do Włoch - to dane z raportu tygodnika "L'Espresso". Zauważa się, że liczbę ofiar można porównać do bilansu wojny.

Liczby zawarte w sprawozdaniu, opublikowanym w poniedziałek przez włoski tygodnik na jego stronie internetowej, obrazują skalę dramatu, jaki od lat rozgrywa się u wybrzeży wysp Lampedusa i Sycylia. Przypomniano o nim w październiku zeszłego roku, gdy w dwóch katastrofach statków pełnych imigrantów z Afryki i Syrii zginęło blisko 400 osób.

Reklama

Oblicza się, że w 2013 roku co 60. imigrant nie przeżył morskiej przeprawy do Włoch. Łączną liczbę ofiar z lat 2000-2013 szacuje się w raporcie, sporządzonym na podstawie danych z różnych źródeł, na 23 tysiące.

Od zeszłorocznych katastrof włoskie siły morskie i powietrzne prowadzą wielką operację Mare Nostrum patrolowania Morza Śródziemnego. Udzielają one pomocy uchodźcom i jednocześnie aresztują przemytników, którzy wysyłają ludzi z wybrzeży  Afryki północnej na łodziach i statkach do Europy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje