Reklama

Reklama

Opinie

 • Opinie

  Do końca stulecia przestaniemy się mnożyć...

  Środa, 19 czerwca (16:53)

  Nie wiem, czy zdają sobie Państwo sprawę, ale najwyraźniej z listy katastrof, które mogą się ludzkości przytrafić, właśnie zniknęło przeludnienie. Tak przynajmniej interpretuję opublikowaną przez Pew Research Center analizę najnowszych danych demograficznych, ogłoszonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Kluczowy wniosek wskazuje, że do 2100 roku liczba ludności Ziemi sięgnie 10,9 miliarda i... przestanie rosnąć. Z jednej strony cieszę się, że alarmistyczne zapowiedzi nie mają się...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Wypieranie, wykręcanie

  Wtorek, 18 czerwca (08:00)

  Poseł PiS Marek Ast pozwolił sobie na buńczuczne wyrażenie przekonania, że jego partii nic nie jest w stanie zaszkodzić. Są podstawy do przypuszczeń, że głośno wyartykułował to, co myśli wielu jego partyjnych komilitonów. Część komentatorów zareagowała oburzeniem, nazywając taką postawę przejawem arogancji władzy, niektórzy przytaczali powiedzonko "pycha kroczy przed upadkiem", ale inni ze smutkiem lub rezygnacją przyznawali posłowi rację.

 • Reklama

  Reklama

 • Robert Walenciak

  Szpiedzy ograli Polskę

  Poniedziałek, 17 czerwca (10:13)

  Wojny nie są już gorące, to się nie opłaca, wojny toczą się w cieniu, w niewidzialnym świecie. Prowadzą je różne służby, tajne i bardzo tajne. Ich działań nie widzimy, choć po jakimś czasie możemy poznać, że "coś" miało miejsce. Po faktach.

 • Roman Graczyk

  ​Gorzkie święto wolności

  Czwartek, 13 czerwca (18:46)

  Ponieważ nie napisałem tydzień temu o rocznicy 4 czerwca 1989, czynię to niniejszym. Uważam, że rocznice narodowe należy czcić, a 4 czerwca 1989 roku jest datą znamienną, może - mimo całej dwuznaczności kontraktu politycznego, którego owocem były tamte wybory - najważniejszą, decydującą dla przełamania komunistycznego porządku. Rocznice należy jednak czcić rozumnie, to znaczy nie oddając się wyłącznie błogim wspomnieniom i myślowemu lenistwu. Inaczej historia niczego nas nie nauczy.

 • Grzegorz Jasiński

  Coraz bliżej Ameryki...

  Środa, 12 czerwca (17:23)

  Jeśli mielibyśmy oceniać znaczenie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie już tylko po liczbie poprzedzających ją negatywnych komentarzy, w kraju i za granicą, można chyba uznać, że jest ważna, a jej skutki mogą być przełomowe. Można też wnioskować, że środowiska zainteresowane tym, by do żadnej szczególnej współpracy obronnej między Polską a USA nie doszło są wciąż liczne i musimy się z ich istnieniem pogodzić. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ich słuchać. Wręcz przeciwnie, w...

 • Janusz A. Majcherek

  Reaktywni

  Wtorek, 11 czerwca (08:50)

  Krajowi publicyści i komentatorzy narzucili taką narrację, że …to PiS narzuca narrację, a opozycja jest tylko reaktywna. Według tej interpretacji, rządzący obóz jest ofensywny, a jego oponenci defensywni. PiS forsuje swoje pomysły, a antyPiS jedynie usiłuje się im przeciwstawić, nie proponując nic w zamian.

 • Robert Walenciak

  Minister, który opowiada bzdury

  Poniedziałek, 10 czerwca (09:49)

  To nie wygląda dobrze! Bardzo byłem ciekaw, kogo Jarosław Kaczyński desygnuje na ministra edukacji narodowej, w miejsce Anny Zalewskiej. Edukacja to dziś miejsce gorejące, nie tylko dlatego, że kilka tygodni temu strajkowali nauczyciele. Tam po prostu trzeba kilka ważnych spraw rozwiązać, wyprostować.

 • Opinie

  ​W sprawie publikacji "Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi"

  Piątek, 7 czerwca (18:20)

  W związku z opublikowanym dziś felietonem p. Rafała A. Ziemkiewicza zatytułowanym "Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi" zamieszczamy oświadczenia redaktora naczelnego Interia.pl oraz autora publikacji.

 • Roman Graczyk

  Polska przegrała

  Czwartek, 6 czerwca (15:15)

  Dzisiaj 6 czerwca, rocznica lądowania Aliantów na plażach Normandii. A przedwczoraj był 4 czerwca, rocznica wyborów, które choć politycznie ugadane wcześniej, wstrząsnęły Polską i umożliwiły rychły koniec komunizmu. Ale nie napiszę dziś ani o D-Day, ani o dniu, w którym załamał się w Polsce komunizm. Napiszę o konsekwencjach niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, ponieważ wydaje mi się, że zanadto się – tu, w Polsce – skupiamy na ich skutkach bezpośrednich, symbolicznych i krajowych,...

 • Grzegorz Jasiński

  Bezruch 4 czerwca

  Środa, 5 czerwca (15:35)

  Donald Tusk przemówił w Gdańsku w Święto Wolności i Solidarności i wezwał zwolenników totalnej opozycji, by nie byli anty-PiS-em, ale byli za. Wezwał też, by nie tracili nadziei i byli uśmiechnięci. Hmmm. To wygląda faktycznie na przełomowy plan. Problem w tym, że nawet jeśli Donald Tusk zdaje sobie sprawę, że zacięty anty-PiS-izm nie daje opozycji nowego wyborczego paliwa, nic z tym nie może zrobić. Sam bowiem jest jego najbardziej wyrazistą, niekoniecznie uśmiechniętą, twarzą. Kluczowy - i...

 • Janusz A. Majcherek

  Trzydziestka

  Wtorek, 4 czerwca (06:30)

  4 czerwca to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Całej polskiej historii, nie tylko tej najnowszej czy nowożytnej. W 1989 r. tego dnia nastąpił moment historyczny, dziejowy punkt zwrotny sygnalizujący, że powrót do komunizmu już nie będzie możliwy. W tym sensie Joanna Szczepkowska miała rację, obwieszczając w telewizji, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm.

 • Robert Walenciak

  Krajobraz polityczny między jedną a drugą bitwą

  Poniedziałek, 3 czerwca (10:01)

  ​To się nazywa owczy pęd. Im więcej dni mija od wyborów do Parlamentu Europejskiego, tym większa, w opinii komentatorów, była w nich klęska Koalicji Europejskiej, i tym większe zwycięstwo PiS-u. Tydzień temu mówili o porażce, dziś o pogromie. Ba! Ci sami ludzie, którzy na kilka dni przed eurowyborami wieszczyli zwycięstwo Grzegorza Schetyny i jego sojuszników, dziś jeszcze bardziej bezkompromisowo ogłaszają triumf PiS-u w wyborach, które będą w październiku. I co czynić z takimi prorokami?

 • Rafał Ziemkiewicz

  Opozycja w strefie zgniotu

  Piątek, 31 maja (09:08)

  Parę rzeczy nam te wybory pokazały. Przede wszystkim pokazały nam cztery litery - bardzo brzydkie cztery litery, LGBT. Na ostatniej prostej kampanii wyborczej Koalicja Europejska stała się partią tęczowej rewolucji, przedstawianej przez media antypisu z heglowskim determinizmem, jako historyczna konieczność i warunek „prawdziwej” europejskości, której opozycja i jej salony głoszą się depozytariuszem.

 • Roman Graczyk

  Genialny pomysł Kaczyńskiego

  Czwartek, 30 maja (18:37)

  Prezes Jarosław Kaczyński wymyślił polityczne perpetuum mobile. I skutecznie je zastosował. Kiedy taki Gomułka musiał dla uwiarygodnienia swojej obietnicy ("władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy") opierać się na aparacie represji, to Pan Prezes daje sobie radę bez tego, a jedynie ofiarowując swoim wyborcom poczucie socjalnego awansu i socjalnego bezpieczeństwa - a poprzez to poczucie godności. Polityczny majstersztyk.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy PiS może teraz lepiej rządzić?

  Środa, 29 maja (20:09)

  Parę dni po wyborach europejskich to właśnie pytanie wydaje mi się najważniejsze. I chodzi mi nie tylko o wciąż ewentualną, choć bardzo prawdopodobną kolejną kadencję, ale też o okres, który nas do niej doprowadzi. Okres nieustającej kampanii wyborczej. Wiele osób generalnie życzliwych Prawu i Sprawiedliwości powtarza w tych dniach wezwanie, by zwycięskiemu obozowi woda sodowa nie uderzyła do głowy, by zajął się jeszcze bardziej intensywną pracą. I to pracą wysokiej jakości. To dobry objaw...

 • Janusz A. Majcherek

  Wyniki i trendy

  Wtorek, 28 maja (09:00)

  Wśród komentatorów i analityków, a także profesjonalnych badaczy trwa od dłuższego czasu spór o źródła sondażowych i wyborczych sukcesów PiS: czy są nimi rozrzutne transfery socjalne, czy tradycjonalistyczne stanowisko światopoglądowe. Czy obóz "dobrej zmiany" po prostu przekupuje wyborców, czy pozyskuje ich sympatię twardą obroną wiary i Kościoła przed naporem LGBT i genderyzmu.