Opinie

 • Grzegorz Jasiński

  ​ŁATWIEJ UDERZAĆ SIĘ W CUDZE PIERSI, ALE TO NIC NIE DA...

  Środa, 16 stycznia (11:47)

  Są takie tematy, o których nigdy nie chciałoby się pisać, o których nie chciałoby się myśleć. Ale nie ma rady, zabójstwo prezydenta Gdańska jest kolejnym wydarzeniem, które kładzie się cieniem na naszej najnowszej historii. Prócz naturalnych w takim wypadku emocji współczucia dla rodziny i bliskich Pawła Adamowicza, prócz pytań o to, dlaczego to się stało, jak to było możliwe, musi się rodzić pytanie o to, co dalej z nami. W pierwszej reakcji na wiadomość o tragicznych wydarzeniach w Gdańsku...

 • Janusz A. Majcherek

  Gdańska tragedia

  Wtorek, 15 stycznia (07:00)

  Tragedia gdańska wyzwoliła u niektórych polityków i komentatorów pokusę rozszerzenia kręgu jej winowajców poza osobę bezpośredniego sprawcy. Nie wszyscy się tej pokusie oparli.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Tacy poeci, jaka jest publiczność

  Poniedziałek, 14 stycznia (09:00)

  ​To był piękny dzień, ale zakończył się koszmarnie.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zdziczała PO

  Piątek, 11 stycznia (10:54)

  Nowa histeria – dziki. Zbrodniczy rząd PiS każe myśliwym, w imię walki z wirusem tzw. afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF, „wymordować” 180 tysięcy dzików, czyli, jak twierdzi opozycja, „praktycznie wybić całą ich populację”. KOD demonstruje pod sejmem, tefałeny pełne są oburzonych „ekspertów”, krzyczących, że to „zbrodnicza głupota”, „absolutnie bezprecedensowa rzeź” i „powiem to z całą odpowiedzialnością, pani redaktor, faszyzm!”, na pudelkach serce i dusze krwawią panie Ostaszewska i...

 • Roman Graczyk

  ​Lekcja Barbarina

  Czwartek, 10 stycznia (16:51)

  Wczoraj zakończył się w Lyonie proces karny przeciwko arcybiskupowi lyońskiemu i pięciu innym osobom - urzędnikom archidiecezji. Wszyscy zostali uniewinnieni. Byli oskarżeni o zaniechanie złożenia doniesienia o przestępstwach seksualnych księdza tej archidiecezji, Bernarda Preynata, który przez wiele lat (ale oskarżenie dotyczy okresu 1986-1991) dopuszczał się nadużyć seksualnych wobec grupy skautów, której był duszpasterzem.

 • Grzegorz Jasiński

  KOLEJNY ROZDZIAŁ ROZDZIAŁU...

  Środa, 9 stycznia (20:21)

  Pomysł Inicjatywy Polskiej, by akurat w Święto Trzech Króli ogłaszać swój nowy pomysł rozdziału Kościoła od Państwa, zdołał niektórych oburzyć, ja jednak upatrywałbym w nim raczej dowód faktycznego racjonalizmu i realnej oceny własnych możliwości.

 • Janusz A. Majcherek

  Normalność

  Wtorek, 8 stycznia (07:00)

  Jedną z sensacji poprzednich wyborów samorządowych było zdobycie stanowiska burmistrza Wadowic przez młodego aktywistę lewicowego, deklarującego się nie tylko jako zwolennik legalizacji marihuany, ale także osoba niewierząca. Dla postronnych obserwatorów i komentatorów taki wybór mieszkańców "papieskiego" miasta był zaskoczeniem porównywalnym z powołaniem zdeklarowanego homoseksualisty na prezydenta Słupska. Dla klerykalnej prawicy było to zaś równie szokującą anomalią. Kontrkandydaci w...

 • Robert Walenciak

  Gromada łowców stołków

  Poniedziałek, 7 stycznia (09:42)

  ​No to mamy karnawał. Władza dba o nas, żebyśmy dobrze się bawili, żeby coś się działo.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Nowy rok, stary magiel

  Piątek, 4 stycznia (09:18)

  Coraz trudniej, wyznam z Nowym Rokiem, zmusić mi się do komentowania polskiego życia politycznego (z zachodnim zresztą nie jest lepiej, ale to mnie aż tak nie wkurza). Oddalamy się, niestety, z każdym tygodniem coraz bardziej, od jakiejkolwiek sensownej debaty nad czymkolwiek, pogrążając w odmętach absurdu i w nieustającym, by dla eufemizmu użyć języka obcego, szitsztormie.

 • Roman Graczyk

  Andruszkiewicz: Cui bono?

  Czwartek, 3 stycznia (21:00)

  Nominacja Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji sprowadziła nas ze świąteczno-noworocznej orbity na ziemię.

 • Grzegorz Jasiński

  ​2019. Rok pytań dla niezdecydowanych...

  Środa, 2 stycznia (19:28)

  Na wstępie, bez owijania w bawełnę, powiem, że u progu nowego roku nie jestem optymistą. Rok 2019 jawi mi się jako trudna próba naszych zdolności społecznych i naszej inteligencji, także emocjonalnej. Rok podwójnych wyborów, które będą miały znaczenie dla naszej przyszłości, niezależnie od tego, czym się zakończą, rok dwóch kampanii wyborczych, które według wszelkich znaków na niebie i ziemi jeszcze bardziej zmniejszą przestrzeń tego, co jeszcze możemy nazywać wspólnotą, nie może malować się...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Rok wyborów

  Wtorek, 1 stycznia (05:50)

  Trudno w pierwszym dniu nowego roku nie myśleć o tym, co się nam przydarzy w jego trakcie. Tym bardziej, że staniemy przed wyborami mogącymi rozstrzygnąć o przyszłości Polski i Europy na wiele kolejnych lat.

 • Robert Walenciak

  Ta ostatnia zabawa…

  Poniedziałek, 31 grudnia (11:11)

  W Sylwestra życzę wszystkim dobrej zabawy. Przede wszystkim PiS-owcom, bo za rok to już nie będzie to, przegrają wybory, stracą władzę, więc nie będzie im do śmiechu. Nie-PiS-owcom też życzę noworocznych szaleństw, bo za rok o tańcach myśleć nie będą, do tego czasu zdążą się pożreć między sobą, a poza tym nie za bardzo będą wiedzieć od czego zacząć – od pisania nowych ustaw, od poprawiania prawa, stawiania Dudy przed Trybunał, od czystek kadrowych, od ratowania budżetu itd. Będzie się działo.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Trzaskowski – katastrofa indukowana?

  Piątek, 28 grudnia (09:18)

  Początek rządów Rafała Trzaskowskiego w Warszawie doskonale rokuje wynikom Prawa i Sprawiedliwości w kolejnych wyborach. Chyba nawet sam Ryszard Petru nie zdołałby w tak krótkim czasie dostarczyć przeciwnikom więcej i bardziej przekonujących argumentów przeciwko sobie.

 • Roman Graczyk

  ​Święta spowszedniałe

  Czwartek, 27 grudnia (19:31)

  Za nami kolejne Boże Narodzenie. W moim wieku można już sobie pozwolić na porównawczą wizję obchodów tego święta w różnych epokach historycznych.

 • Grzegorz Jasiński

  Święta, święta i...dalej święta

  Środa, 26 grudnia (14:36)

  Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia ma swój szczególny charakter. Coś z uroku dobrze spełnionego obowiązku. Jeszcze nie trzeba iść do pracy, czy szkoły, ale już mamy za sobą "przedświąteczną gorączkę". Możemy spędzać ten dzień, jak chcemy. Warto pójść do kościoła, ale nie jest to absolutnie obowiązkowe, można spotkać się z przyjaciółmi, czy rodziną, ale też już całkiem dobrowolnie, bez żadnego "przymusu". Możemy wyciągnąć z czeluści smartfona numery do znajomych, których dawno nie...