Opinie

 • Konrad Piasecki

  Jak Kaczyński będzie rządził z Napieralskim...

  Czwartek, 5 maja (07:27)

  Śmieszy mnie to, z jaką determinacją i uporem godnym lepszej sprawy, politycy Platformy lepią potworka o imieniu "koalicja PiS-SLD". Najbardziej rozbrajający w tym trudnym dziele jest rzecznik rządu, który oświadczył, że najlepszym dowodem na to, że taka koalicja powstanie, jest fakt, iż Kaczyński i Napieralski... temu zaprzeczają.

 • Grzegorz Jasiński

  Nieznośna nierychliwość sprawiedliwości

  Środa, 4 maja (13:38)

  Obserwowana w Stanach Zjednoczonych radość, granicząca z euforią, po tym, jak gruchnęła wieść o śmierci Osamy bin Ladena absolutnie mnie nie dziwi. Wręcz przeciwnie, gdyby Amerykanie zareagowali na tę informację powściągliwie, byłoby to nienaturalne i... niebezpieczne.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Kremówki wygrały z encyklikami

  Poniedziałek, 2 maja (07:27)

  Beatyfikacja Jana Pawła II przypomniała mi wydarzenia sprzed sześciu lat, śmierć papieża, jego pogrzeb. Atmosferę tamtych dni, wpół omdlałą. I dyskusje różnych mądrych osób, którzy zastanawiali się głośno, co takiego Jan Paweł II nam zostawił, jak nas zmienił, i w jak mocnym stopniu jego nauki tkwią w nas wszystkich. A zwłaszcza wśród młodzieży, nazywanej pokoleniem JP2.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Syf albo rozpierducha. Wybierajcie

  Piątek, 29 kwietnia (12:05)

  W bliskiej perspektywie - najbliższych wyborów - Tusk nie ma się czego obawiać. No, chyba że już teraz nastąpi jakiś gwałtowny krach na światowych giełdach, tąpniecie kursów czy panika wśród inwestorów, które sprawiłyby, że polski budżet przestanie się wywiązywać ze zobowiązań; ale fachowcy są dość zgodni, że to perspektywa lat, nie miesięcy.

 • Roman Graczyk

  Jan Paweł II - kremówki - encykliki i jeszcze coś

  Czwartek, 28 kwietnia (06:59)

  W niedzielę beatyfikacja Jana Pawła II. Niektórzy moi znajomi wybierają się do Rzymu, wielu innych szykuje się na taki sposób oglądania transmisji telewizyjnej z rzymskich uroczystości, który pozwoli im przeżyć to wydarzenie jak najpełniej - np. jadąc do krakowskich Łagiewnik, by być wtedy z innymi.

 • Tylko u nas

  Rusz prążkowiem... lemingu

  Środa, 27 kwietnia (15:15)

  Chętnie słuchamy rad, czy wolimy uczyć się na własnych błędach? Opieramy nasze sądy na opiniach autorytetów, czy podążamy własnymi ścieżkami? Odpowiedzi na pytanie, jak żyć, szukamy u innych, czy sami decydujemy, co dla nas dobre? Naukowcy z Brown University w Rhode Island twierdzą, że odpowiedź na te pytania tkwi w naszych genach. Ich zdaniem, to one decydują, że niektórzy z nas ufają opinii innych nawet wbrew oczywistym faktom.

 • Konrad Piasecki

  Dla komuny - Norymberga

  Środa, 27 kwietnia (10:50)

  To hasło demonstracji z lat 80 krąży mi w głowie od wczoraj, gdy usłyszałem o wyroku uniewinniającym Czesława Kiszczaka. Wygląda na to, że generałów - autorów stanu wojennego, nie da się już skazać żadnym prawomocnym wyrokiem. Myślę więc sobie, że skoro przed laty nie zorganizowano im tej "Norymbergi", to może w ogóle odpuścić sobie ich sądzenie.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pisowcy do domu wpadną

  Piątek, 22 kwietnia (12:51)

  "Jarosław Kaczyński, premier IV RP na uchodźstwie" - napisała szyderczo jedna z gazet. Inne oznajmiają, że lider PiS zachowuje się jakby był dysydentem w PRL, a nie przywódcą legalnej, opozycyjnej partii w kraju wolnym i demokratycznym. Zamiast walczyć o wyborczą wygraną w ramach systemu, zwalcza system jako taki i w ogóle kwestionuje legalność państwa i jego władz.

 • Roman Graczyk

  Między ludem PiS-owskim a Rymkiewiczem, czyli w Polsce

  Czwartek, 21 kwietnia (09:03)

  Jeżdżę ostatnio po Polsce na tzw. spotkania autorskie - pouczające doświadczenie. Opowiem wam o nim, bo jest to doświadczenie odkrywania Polski, jakiej nie znałem. Owszem, znałem ją trochę z mediów. Teraz jednak widzę ją inaczej.

 • Grzegorz Jasiński

  Polityczna poprawność sprzątania

  Środa, 20 kwietnia (15:37)

  To nie będzie tekst o przedświątecznych porządkach. Choć w świetle tego, co odkryli ostatnio holenderscy naukowcy, zwyczaj gruntownych porządków przed uroczystościami rodzinnymi może mieć jeszcze większy sens, niż nam się to do tej pory wydawało. Okazuje się bowiem, że w bałaganie mamy większą skłonność do traktowania innych zgodnie z niekoniecznie pozytywnymi stereotypami. Porządek sprzyja więc porozumieniu.

 • Konrad Piasecki

  Prezes otwiera puszkę Pandory

  Wtorek, 19 kwietnia (11:07)

  Pokrzykiwanie o narodowej zdradzie, zaprzaństwie, braku honoru i odmawianie rywalom patriotyzmu, stały się ostatnio codziennością polskiej polityki. Rzucanie najtęższych oskarżeń przychodzi PiS-owi z zadziwiającą łatwością. Działacze na wyprzódki sieką rządzących słowem grubym i mocnym, przekraczając coraz częściej granicę przyzwoitości.

 • Robert Walenciak

  Mamy koncepcję, tylko nie mamy siły

  Poniedziałek, 18 kwietnia (07:25)

  Sprawa smoleńskiej tablicy powraca jak bumerang z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego że jest pokazowym dowodem na bezmyślność polskiej dyplomacji, a przynajmniej tej jej części, która zajmuje się sprawami wschodnimi. Po drugie, jest obrazkiem dobrze pokazującym nasze media, równie bezmyślne, i szukające sensacji. Bo co je interesowało? O co pytały? Ano, czy będzie skandal? Czy Komorowski odwoła wizytę? Czy będzie awantura? Oto rozumienie świata z poziomu garkuchty.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pełne gacie klasy panującej

  Piątek, 15 kwietnia (12:33)

  Uzależniłem się od starych dzienników telewizyjnych ze stanu wojennego, które oglądam codziennie na dożywającej swych dni TVP Historia. Najpierw, rano, przypomnienie DTV z analogicznego dnia 1984 roku, a potem TVN 24, Tok FM i inne współczesne szczekaczki.

 • Roman Graczyk

  Ten faszysta Sarkozy

  Czwartek, 14 kwietnia (07:05)

  Francja sama zapędziła się w kozi róg. Niewiele ponad tydzień temu, 5 kwietnia, odbyła się tam długo zapowiadana i długo oprotestowywana debata w rządzącej partii UMP na temat "laicité" (fr. świeckość). Ciekawe: rządząca Francją partia organizuje debatę na temat "laicité" i to stanowi ogromny problem. O co w ogóle chodzi? - zapyta ktoś prostodusznie.

 • Grzegorz Jasiński

  Globalna wpadka w biopaliwa

  Środa, 13 kwietnia (16:16)

  Europejskie przepisy dotyczące biopaliw zachęcają do nieetycznych praktyk i powinny zostać zmienione - alarmuje w opublikowanym dziś raporcie brytyjski Nuffield Council on Bioethics.

 • Konrad Piasecki

  Pomnik niezgody

  Wtorek, 12 kwietnia (10:33)

  Jeśli - to na pewno nie teraz. Pytanie - czy w ogóle. O ile jestem zwolennikiem postawienia pomnika ofiar katastrofy 10.04, to nie podobają mi się żądania pospiesznej budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego. Zwłaszcza, gdy stawia je jego brat i polityczny protektor. Nawet niezwykła, tragiczna i nagła śmierć nie są wystarczającym cokołem, by stawiać na nim pomniki polityka czasów pokoju i demokracji.