Opinie

 • Roman Graczyk

  Prezes podnosi ton

  Czwartek, 15 lipca (09:23)

  Od początku tego tygodnia Jarosław Kaczyński jest w ofensywie. W poniedziałkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" powiedział, że nie będzie współpracował z Platformą (chodzi o ewentualną współpracę w niektórych sprawach, jak np. reforma ochrony zdrowia), o ile jej politycy nie przeproszą za swoje niestosowne zachowania w stosunku do jego nieżyjącego brata...

 • Konrad Piasecki

  Polityczne igrzyska na smoleńskich grobach

  Wtorek, 13 lipca (06:54)

  Obciążanie Lecha Kaczyńskiego winą za katastrofę i mówienie o "krwi na rękach prezydenta" - z jednej, a z drugiej strony - stwierdzenie, że gdyby Tusk zgodził się na wspólną wizytę, to "by nie było katastrofy", to niestety dwie odsłony tego samego szaleństwa. Szaleństwa, które każe szukać po omacku winnych katastrofy. I koniecznie znajdować ich w obozie politycznego przeciwnika. Choć Palikot robi to z rozmysłem, a Kluzik-Rostkowskiej - mam wrażenie - trochę się "wypsnęło", to ocena tego typu...

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Emocjonalne gry dworskie

  Poniedziałek, 12 lipca (09:17)

  Polak, gdy zepsuje mu się samochód, szuka dobrego mechanika, z referencjami. Gdy zachoruje, też raczej nie pędzi do byle kogo, tylko szuka lekarza z dobrą opinią, spokojnego, doświadczonego. Podobnie jest, gdy chce odnowić mieszkanie - też stara się wybrać kogoś, kto potrafi malować czy ułożyć kafelki. Wiadomo - partacz może narobić wiele szkód.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Towarzysze burżuje

  Piątek, 9 lipca (10:59)

  Jeden z obiegowych powyborczych banałów: największym wygranym tych wyborów jest lewica. Guzik prawda. Tak by było, gdyby prezydentem został Kaczyński - wtedy lewica byłaby potrzebna do odrzucania weta tudzież konstruowania antytuskowej koalicji, co pozwalałoby jej zdyskontować wynik Napieralskiego. W obecnej konfiguracji politycznej może najwyżej liczyć na zastępstwo po PSL w roli koalicyjnej "przystawki", ale ceną za to będzie klęska w najbliższych wyborach parlamentarnych.

 • Roman Graczyk

  Palikot, do budy!

  Czwartek, 8 lipca (10:09)

  Czyżby wreszcie otwierała się szansa na załatwienie problemu Palikota? Po wniosku Filipa Kaczmarka (posła PO do Parlamentu Europejskiego) i po wypowiedziach paru prominentnych polityków tej partii (m. in. Grzegorza Schetyny) w środę powstało wrażenie, że tym razem Platforma zmierza do prawdziwego rozwiązania problemu Palikota.

 • Konrad Piasecki

  Komorowski - Tusk. Powtórka z "szorstkiej przyjaźni"?

  Wtorek, 6 lipca (13:36)

  Jeśli Donald Tusk marzył o "prezydencie na telefon" to może spotkać go solidne rozczarowanie. Choć Bronisław Komorowski nigdy nie przejawiał nadmiernych ambicji, to w roli głowy państwa może zademonstrować autonomię i niezależność. I nie zdziwię się jeśli zacznie szybko wzywać rząd i premiera by zaczął opróżniać te słynne szuflady, w których gotowe ustawy miały czekać na nowego prezydenta.

 • Robert Walenciak

  Komorowski i długi jęzor lewicy

  Poniedziałek, 5 lipca (11:03)

  Z niedzielnych wyborów wyciągam dwa wnioski i jedną prognozę na przyszłość.

 • Rafał Ziemkiewicz

  PO bardziej kaczyńska od Kaczyńskiego

  Piątek, 2 lipca (05:29)

  Platforma Obywatelska wróciła, zwłaszcza pod koniec kampanii, do swej strategii pijarowskiej z lat 2005-2007. To znaczy do pokazywania, że jest bardziej PiS-em niż sam PiS. Wtedy PO chciała przekonać Polaków, że to ona dopiero rozprawi się z Rywinlandem, bo PiS umoczył się w brudnej koalicji z "Samoobroną" i LPR. Teraz przekonała, że potrafi robić wszystko to, o co oskarżała i oskarża Kaczyńskiego, i nie mieć przy tym skrupułów.

 • Roman Graczyk

  Druga debata: Głosuję na Gugałę

  Czwartek, 1 lipca (09:11)

  Wczorajsza, druga i ostatnia, debata prezydencka sam na sam była na pewno ciekawsza od poprzedniej. Ale i wczoraj pełno było - z obu stron - mrugania okiem do wyborców Napieralskiego z pierwszej tury. Tak to już jest, wybory wygrywa się godząc w drugiej turze różne poglądy, niekiedy sprzeczne. Chcesz wygrać? - bądź plastikowy!

 • Konrad Piasecki

  Dwaj panowie K. w cudzych piórkach

  Środa, 30 czerwca (09:34)

  Obserwujemy fascynującą kampanię, w której dwaj główni kandydaci stroją się w cudze piórka - komentuje dla INTERIA.PL Konrad Piasecki.

 • Robert Walenciak

  Lincoln i Douglas. To były debaty!

  Poniedziałek, 28 czerwca (09:52)

  No to pierwszą "prawdziwą" debatę prezydencką mamy za sobą. Ona ważniejsza była dla Komorowskiego, który do niedzieli uchodził za gorszego mówcę niż Kaczyński, za polityka mniejszej wagi.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Mądrzejsi już nam wybrali

  Piątek, 25 czerwca (10:28)

  No, to chyba już wszystko jasne... Jeśli staatsministerin Cornelia Pieper uznała, że codzienne, nieustanne sztorcowanie Polski przez tamtejsze media i "autorytety" nie wystarcza, jeśli uznała za stosowne zarzucić pozory i jasno pouczyć nas w kwestii wyboru prezydenta, któż jeszcze może mieć wątpliwości? Pani minister-koordynator ds. kontaktów z Polską postawiła sprawę tak jasno, że jaśniej nie można: jeśli Kaczyński, to Polska zostanie odstawiona "na ubocze". Tylko jeśli wybierzemy...

 • Roman Graczyk

  Afganistan: Wiarygodność Polski

  Czwartek, 24 czerwca (09:14)

  Oświadczenie Bronisława Komorowskiego o konieczności rychłego wycofania polskiego kontyngentu z Afganistanu, ogłoszone tuż po śmierci dwóch polskich żołnierzy, wystawia temu kandydatowi jak najgorsze świadectwo.

 • Konrad Piasecki

  Jak się kochają, czyli podbijanie serc lewicy

  Środa, 23 czerwca (10:49)

  Konserwatyści skazani na umizgi do lewicy czynią dość żałosne wrażenie. Kandydat, który dostał niespełna 14 procent głosów, a zachowuje się tak, jakby złapał Pana Boga za nogi, też raczej śmieszy niż budzi podziw. Krajobraz po I turze jest mocno zagadkowy, a co najgorsze - wiadomo, że główną rolę odegra w nim rzecz tak niepewna, jak wyborcza frekwencja.

 • Robert Walenciak

  Nowa lewica w I lidze

  Poniedziałek, 21 czerwca (09:53)

  W polityce bywa tak, że nawet jak się przegrywa, to się wygrywa. Grzegorz Napieralski już odpadł z wyścigu do prezydentury, ale przecież nikt nie ma wątpliwości, że osiągnął sukces, i że jego wynik zmienia mapę polskiej polityki.

 • Roman Graczyk

  Abp Paetz - wstyd i hipokryzja

  Piątek, 18 czerwca (23:52)

  Sprawa arcybiskupa Paetza wraca w takim samym stylu, w jakim wypłynęła na widok publiczny w roku 2002. Czyli w stylu, który do zgorszenia z powodu nadużyć metropolity dodaje zgorszenie z powodu kluczenia kościelnych instytucji wobec tego skandalu.