Opinie

 • Robert Walenciak

  Wszystko musi się zmienić, żeby...

  Poniedziałek, 17 maja (12:12)

  Polska jest krajem ludzi emocjonalnych. Nam emocje zastępują wszystko. Są one, zresztą, różnego rodzaju - może to być patriotyczny trans, w czym celuje PiS, albo też - tzw. święte oburzenie, co stało się ostatnio specjalnością PO i jej sympatyków.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Unia Demokratyczna: reaktywacja!

  Poniedziałek, 17 maja (06:53)

  Każdemu zdarza się czasem palnąć coś głupiego. Osoby publiczne mają ku temu więcej szans od innych. Ale talent, jaki w dziedzinie gaf, wpadek, nietaktów i braku wyczucia wykazuje Bronisław Komorowski, jest po prostu niewiarygodny. Do wyborów jeszcze miesiąc z drobnym hakiem, ale już dziś można powiedzieć, że Platformersów chyba porąbało, żeby wystawiać do wyborów człowieka, przy którym przysłowiowy słoń w składzie porcelany może uchodzić za wzór wyrobienia.

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Daleko za Murzynami

  Piątek, 14 maja (06:33)

  Kiedy Polak jest bardzo wkurzony na Polskę - obojętnie z jakiego powodu - to mówi: "sto lat za Murzynami!". Powiedzonko jak powiedzonko, trąci oczywiście rasizmem i z tego powodu miło się kojarzy z tzw. polityczną niepoprawnością. Ale jeśli słowo "Murzyni" rozumieć szeroko, to w jednym, rzeczywiście, jest to diagnoza bardzo trafna. Pod jednym względem jesteśmy, my, Polacy, rzeczywiście daleko za Murzynami, nie wiem, czy aż sto lat, ale na pewno daleko.

 • Roman Graczyk

  Spokojnie, to tylko wybory

  Czwartek, 13 maja (09:28)

  Wybory prezydenckie odbywają się w dwóch turach, jednak duża część wyborców zachowuje się tak, jak gdyby tura była tylko jedna. To zjawisko znane było już w poprzednich wyborach, teraz - po katastrofie smoleńskiej - jeszcze się pogłębiło.

 • Konrad Piasecki

  Wojna z cieniem

  Wtorek, 11 maja (12:36)

  W starciu z dzisiejszym Jarosławem Kaczyńskim Platforma i jej kandydat nie mają wielkich szans. Prezes PiS po 10 kwietnia otoczony jest - jak pancerzem - immunitetem żałoby. Dlatego PO będzie walczyć z jego cieniem i sięgać po obrazy, słowa i pamięć o Kaczyńskim sprzed katastrofy smoleńskiej.

 • Robert Walenciak

  Polski kłopot z Rosją

  Poniedziałek, 10 maja (11:20)

  Polska ma z Rosją kłopot. Sama ten kłopot sprokurowała. Uwierzyła we własną propagandę o Rosji, w te wszystkie sztampowe klisze. Że wraca imperium, że KGB, że mafia, i co tam jeszcze.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Władimir Putin naszym przyjacielem jest!

  Piątek, 7 maja (07:12)

  Jutro minie 28 dni - dokładnie cztery tygodnie. I wciąż nie wiemy nawet, o której godzinie to się stało. O 8.39? A może o 8.54? Ustalono, jak się wydawało, już ostatecznie, że o 8.41. Ale zaraz potem okazało się, że na aktach zgonów ofiar katastrofy i na protokołach sekcji zwłok, stoi godzina śmierci - 8.50.

 • Roman Graczyk

  Prezydent obciachu?

  Czwartek, 6 maja (10:49)

  Mówią mi, że czas już przejść do porządku nad tym, co się stało w Smoleńsku. A ja ciągle nie chcę przechodzić nad tym do porządku. Mówią, że gdzie indziej na świecie też przydarzają się tragedie, może większe niż śmierć 96 osób. A ja wiem, że to było jednak 96 szczególnych osób z Prezydentem RP na czele.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Panie Palikot, dość milczenia!

  Środa, 5 maja (06:25)

  Uwaga, uwaga, zagadka - kto to napisał: "Demokracja to dyskusja i kompromis. PO to rozumie i zachowuje się umiarkowanie i powściągliwie"? Nie zgadną Państwo - to Stefan Niesiołowski, skromnie zresztą podpisujący się tylko jako "poseł PO".

 • Konrad Piasecki

  Poszukiwania kozła ofiarnego

  Wtorek, 4 maja (11:21)

  Jak trzecia Rzeczpospolita - trzecią Rzeczpospolitą, na pokład rządowych samolotów wpuszczano ochoczo całe tabuny VIP-ów. Premier latający z prezydentem, prezydent z marszałkiem Sejmu, do tego generalicja i szefowie najważniejszych resortów, były codziennością biało-czerwonych Tupolewów. Dlatego szukanie winnych tego, że 10 kwietnia o świcie, w jednym samolocie znalazło się tyle istotnych osób, pachnie mi poszukiwaniem kozła ofiarnego.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Stare jak nowe

  Piątek, 30 kwietnia (06:37)

  Przypadkiem obejrzałem w telewizji film o Stanisławie Swianiewiczu - człowieku niezwykłym i wartym pamięci nie tylko jako "ocalony z Katynia" (na zlecenie władz ZSSR, które postanowiły wykorzystać jego wiedzę, został wyłączony z transportu jadącego na miejsce egzekucji na stacji kolejowej Gniazdowo, gdzie widział jeszcze, jak jego kolegów wywożono w nieznane autobusem z zasmarowanymi wapnem szybami).

 • Roman Graczyk

  Wybory: Pojedynek wagi ciężkiej, niestety

  Czwartek, 29 kwietnia (09:20)

  Powiada się, że Jarosław Kaczyński nie mógł nie wystartować w wyborach rozpisanych po tragicznej śmierci swojego brata. Większość argumentów używanych dla uzasadnienia tego twierdzenia nie przekonuje mnie, ale jeden, owszem, jest bardzo poważny.

 • Konrad Piasecki

  Tajemnice smoleńskiego lasku

  Wtorek, 27 kwietnia (10:48)

  To nie jest "zwykła" katastrofa. I to nie jest "zwykłe" śledztwo. Tragedia w której ginie prezydent, całe dowództwo armii i kilkadziesiąt kluczowych dla państwa osób wymaga - również w sferze informowania o tym, co się wydarzyło i co się dzieje - ponadstandardowego podejścia. A nie zwykłych dla prokuratorów formułek o tym że "dobro śledztwa wymaga utrzymywania jego ustaleń w tajemnicy".

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pisowskie lizusy są (prawie) wszędzie

  Piątek, 23 kwietnia (10:21)

  Śp. prezes Sławomir Skrzypek odnosi pośmiertne zwycięstwo. Zamach platformerskiego rządu na niezależność NBP (pisałem o tym szerzej kilka tygodni temu) spotkał się z bardzo surową odprawą Europejskiego Banku Centralnego. Na łamaniu prawa i elementarnych zasad bankowości przez nominowańców PO w Radzie Polityki Pieniężnej nie zostawili też suchej nitki niezależni eksperci, między innymi z PricewaterhouseCoopers.

 • Roman Graczyk

  "Czwarta RP" - idea wyklęta

  Czwartek, 22 kwietnia (08:13)

  Najważniejszym pytaniem, które dziś wisi nad Polską, jest to, czy Jarosław Kaczyński zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich, by walczyć o schedę po swoim, tragicznie zmarłym, bracie. Z okolic Prawa i Sprawiedliwości słychać, że partia podejmie tę decyzję szybko, może nawet dzisiaj (w czwartek, 22 kwietnia). Niezależnie od tego, jaka ona będzie, warto o tym rozmawiać.

 • Konrad Piasecki

  Rachunki krzywd nad trumnami

  Środa, 21 kwietnia (09:36)

  Widzę i nie mogę uwierzyć. Słyszę i nie mogę pojąć. Kłótnie o miejsce pochówku, pikiety, demonstracje i listy otwarte z jednej strony. Z drugiej oskarżenia o "zaszczuwanie" i wskazywanie wszystkim krytykom prezydenta miejsca w kącie, w którym powinni posypywać sobie głowy popiołem. Tragedia wyzwala w Polakach nie tylko te najpiękniejsze cechy...