Reklama

Reklama

Opinie

 • Grzegorz Jasiński

  I po wyborach. I przed...

  Środa, 13 maja (11:39)

  Jeśli wybory prezydenckie 2020 roku uda się w Polsce sprawnie, bezpiecznie, bez kontrowersji, wątpliwości i protestów przeprowadzić i jeśli wygra je Andrzej Duda, prezes Jarosław Kaczyński będzie mógł chyba udać się do Jarosława Gowina z butelką dobrego koniaku. Jeśli wybory się w poprawny i niekwestionowany sposób odbędą, ale Andrzej Duda je przegra, Jarosław Gowin pozostanie w świadomości elektoratu Zjednoczonej Prawicy synonimem zdrajcy. Wygląda na to, że w swoim dobrze pojętym interesie...

 • Janusz A. Majcherek

  Kwestia kobieca

  Wtorek, 12 maja (07:00)

  Ileż to się nasłuchaliśmy i naczytali feministek nawołujących do zwiększenia udziału kobiet w polityce, której miały nadać nowych, bardziej ludzkich i sympatycznych cech. Bo była ona rzekomo zdegenerowana przez nabuzowanych testosteronem facetów, walczących bezwzględnie o pozycję samców alfa, przewodzących swoim wzajemnie wrogim i zwalczającym się stadom, czego wyborcy mieli dość. Lecz gdy wśród pretendentów do prezydentury pojawiła się kobieta z krainy łagodności, bynajmniej nie zyskała...

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Gowin ratuje meble, opozycja leje łzy

  Czwartek, 7 maja (12:20)

  Od wczorajszego późnego wieczora mamy nową sytuację polityczną. Wedle ugody Kaczyński-Gowin, nie będzie wyborów 10 maja, ani w innym majowym terminie, Porozumienie zagłosuje za odrzuceniem veta Senatu do "ustawy kopertowej", po czym w uzgodnieniu z PiS przygotuje jej nowelizację, ta zaś ma wypracować warunki polityczne dla bezpiecznego i uczciwego przeprowadzenia - ciągle w trybie korespondencyjnym - wyborów, które po podpisaniu nowej ustawy przez Prezydenta RP zostaną na nowo zarządzone...

 • Grzegorz Jasiński

  Wyborczy suspens trwa

  Środa, 6 maja (12:06)

  18 marca napisałem w tym miejscu, że wyborów w maju nie będzie. Wypada mi się z tego rozliczyć. Co prawda, na kilka dni przed nieaktualnym już terminem wciąż wiemy mniej niż więcej i wciąż nie wiadomo, czy wybory jednak nie odbędą się 23 maja, ja już jednak wiem, że nie miałem racji. Przyznaję więc oficjalnie, że się myliłem. Niezależnie od tego, czy ostatecznie będziemy w maju głosować, czy nie, myliłem się nie doceniając z jednej strony woli opozycji zablokowania wyborów za wszelką cenę, z...

 • Janusz A. Majcherek

  Komu współczuć

  Wtorek, 5 maja (09:00)

  Burmistrz Skawiny bez sprzeciwu wydał Poczcie Polskiej spisy mieszkańców zarządzanego przez siebie miasta. Niektórzy z nich zaprotestowali, a wtedy jeden z internautów napisał im, że skoro sobie wybrali pisowskiego nominata na włodarza, to niech teraz nie zgłaszają pretensji. Rzeczywiście, urzędujący burmistrz, rekomendowany przez PiS, dwa lata temu wygrał wybory już w pierwszej turze, zdobywając ponad 60 proc. głosów.

 • Robert Walenciak

  ​Wiatr historii

  Poniedziałek, 4 maja (10:16)

  Nie wiadomo, czy za parę dni, 10 maja, będą wybory prezydenckie czy nie będą. Nie wiadomo też, jak będą zorganizowane, czy zamiast PKW, przeprowadzać je będzie wicepremier i listonosze. O tym wszystkim dowiemy się dopiero 6 lub 7 maja. Przepraszam, ale takiej parodii wyborów, i demokracji, dawno świat nie widział.

 • Roman Graczyk

  Między gorszym a mniej złym

  Czwartek, 30 kwietnia (12:22)

  Dyskomfort w polityce to rzecz codzienna. Bardzo często zdarza się, że w wyborach – jak się to mówi – nie mamy na kogo głosować, a jednak głosujemy na kandydata mniej złego. W ogóle wybór mniejszego zła jest bodaj częstszą sytuacją w polityce od wyboru większego dobra.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Patointeligencja

  Wtorek, 28 kwietnia (07:29)

  My, wielkomiejscy inteligenci, intelektualiści i artyści mamy wysokie wymagania i byle kto ich nie zaspokoi. Dotyczy to także polityki i polityków.

 • Robert Walenciak

  O co chodzi Gowinowi?

  Poniedziałek, 27 kwietnia (10:22)

  Jakby to nie zabrzmiało, dziś najważniejszym politykiem w Polsce jest Jarosław Gowin. Bo wszystko wokół niego się kręci. I od tego czy PiS zdoła go spacyfikować, zagnać z powrotem do Zjednoczonej Prawicy albo zniszczyć, czy też nie zdoła, zależy przyszłość polskiej polityki. Jarosława Kaczyńskiego również.

 • Roman Graczyk

  ​Wybory to poważna rzecz

  Czwartek, 23 kwietnia (13:40)

  Czy się nam to podoba, czy nie, spór polityczny o to, czy dojdzie do wyborów prezydenckich w szczycie zachorowań na COVID-19, będzie najważniejszą informacją dnia co najmniej do 6 maja, kiedy to zapewne ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wróci z Senatu do Sejmu. Nie może być inaczej, bo ten spór zawiera w sobie najważniejsze pytania o to, na czym polegają konkurencyjne wybory.

 • Grzegorz Jasiński

  Pandemia koronawirusa. Czas nauczki?

  Środa, 22 kwietnia (19:27)

  Można powiedzieć, że w Dzień Ziemi, przypadający w półwiecze pierwszego Dnia Ziemi, sama Ziemia udziela nam dość bolesnej lekcji pokory. Jeśli założymy, że koronawirus jest dziełem natury, a nie ma wciąż żadnych przekonujących dowodów, by myśleć inaczej, musimy przyznać, że natura jest w stanie zmusić nas do zachowań, o które jeszcze niedawno byśmy się nie podejrzewali. Pochowaliśmy się po domach i ćwiczymy powściągliwość w korzystaniu z jej zasobów i uroków. Czy w stanie "nowej normalności",...

 • Janusz A. Majcherek

  Koronawirus i autorytaryzm

  Wtorek, 21 kwietnia (09:00)

  W internecie i poza nim furorę robi nagranie wystąpienia Billa Gatesa z 2015 roku, w którym przestrzegał przed pojawieniem się w ciągu kilku lat epidemii grożącej śmiercią milionów ludzi. W tym samym czasie w Polsce odbywały się wybory, przed którymi rozmaici obserwatorzy i komentatorzy (w tym wyżej podpisany) ostrzegali, że zwycięstwo PiS doprowadzi w ciągu kilku lat do zniszczenia liberalnej demokracji i zaprowadzenia autorytaryzmu.

 • Robert Walenciak

  ​Minister Szumowski nie broni lekarzy

  Poniedziałek, 20 kwietnia (10:13)

  Jest chaos. Ale otworzyli las. Wcześniej go zamknęli, zdaje się, przy 3 tys. zarażonych, teraz, gdy zarażonych mamy 9 tys., otworzyli. Odwrotnie jest z maseczkami. Najpierw mówili, że niepotrzebne. Sam minister Szumowski mówił, że bardziej szkodzą niż pomagają. Śmiał się z tych noszących. A teraz nie wolno bez maseczki z domu wychodzić. Choć w lesie można zdjąć.

 • Grzegorz Jasiński

  Ile odmrożenia w odmrażaniu?

  Piątek, 17 kwietnia (08:00)

  Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki - te słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z konferencji prasowej najlepiej podsumowują sytuację, z jaką musimy się teraz liczyć. Minister zapowiedział też, że do czasu stworzenia szczepionki będziemy musieli zapewne nosić maseczki. Wygląda na to, że normalnie już było, a kiedy już szczepionka się pojawi i maseczki zdejmiemy, niektórzy z nas mogą się nawzajem nie poznać.

 • Roman Graczyk

  Walczyć czy bojkotować?

  Czwartek, 16 kwietnia (13:59)

  Opozycja ma z wyborami prezydenckimi problem. Nic w tym dziwnego, bo sytuacja jest wyjątkowa. Mamy bowiem stan delegitymizacji kilku ważnych instytucji (w tym tej izby Sądu Najwyższego, która orzeka o ważności wyborów), a na niego nakłada się epidemia, powszechne obostrzenia i praktyczna niemożność prowadzenia kampanii przez wszystkich kandydatów poza tym, który reprezentuje obóz obecnej władzy. Nie ma z tego chaosu dobrego wyjścia.

 • Robert Walenciak

  ​Pięć koronawirusowych mitów

  Wtorek, 14 kwietnia (09:58)

  Co prawda, jesteśmy w połowie epidemii koronawirusa, to jednak upłynęło już wystarczająco wiele czasu, by zweryfikować różne mity, które na jej temat zdążyły powstać.