Opinie

 • Opinie

  ​Imigracyjny zwrot?

  Wtorek, 7 sierpnia (09:24)

  Polski rząd zamierza otworzyć kraj na imigrację z dalekich i egzotycznych Filipin. To decyzja zaskakująca, choć racjonalna, ale też ryzykowna.

 • Robert Walenciak

  Awantura ważniejsza od celu

  Poniedziałek, 6 sierpnia (09:57)

  ​Nie będę się wygłupiał i nie będę dywagował, czy sędziowie Sądu Najwyższego mogli zwracać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej sprawie, czy nie. Proponuję zostawić te analizy profesorom prawa, czyli fachowcom.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Powstanie: Chwała, zakłopotanie i obojętność

  Czwartek, 2 sierpnia (11:11)

  Trzy lata temu brałem udział w Biegu Powstania Warszawskiego. Startowaliśmy koło stadionu Polonii, na rogu Konwiktorskiej i Bonifraterskiej. Tam powiedział do nas kilka słów Pan Wojciech Barański – żołnierz Powstania, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, on też był honorowym starterem Biegu. Ruszyliśmy Bonifraterską, Miodową, potem Krakowskim Przedmieściem, koło Hotelu Bristol skręciliśmy w Karową w dół, dobiegliśmy do Wisły, potem Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wybrzeżem...

 • Robert Walenciak

  Polityczna gra Powstaniem

  Poniedziałek, 30 lipca (10:05)

  Gdy zbliża się 1 sierpnia i rusza lawina rocznicowych uroczystości, artykułów, wspomnień, po raz kolejny przypominają mi się obrazy z dzieciństwa. Mieszkałem na warszawskiej Woli, w kamienicy, której mieszkańcy mieli to szczęście, że uniknęli rzezi. Dlaczego, wyjaśnił mi to kilka lat temu Piotr Gursztyn, autor książki "Rzeź Woli". Otóż ten fragment dzielnicy miał być rozstrzelany w dalszej kolejności, był kolejny na liście. A później zmieniły się rozkazy, więc kobiet i dzieci już nie...

 • Rafał Ziemkiewicz

  To się nazywa frustracja

  Piątek, 27 lipca (08:00)

  Jest coś takiego, jak "kara Boża", cokolwiek tam księża mówią.

 • Roman Graczyk

  PiS przypadkiem ratuje nas przed klęską

  Czwartek, 26 lipca (13:12)

  Senat odrzucił – jak można się było tego spodziewać – wniosek prezydenta Dudy o przeprowadzenie referendum w sprawie Konstytucji. Pan Prezydent, składając swój wniosek, dołączył do niego listę 10 pytań, jakie miałyby być postawione w referendum. Pisałem już o tym wcześniej, bo Andrzej Duda od dawna rzecz rozważał publicznie i dzielił się swoimi pomysłami, dlatego teraz mogę rzecz ująć tak: nie wszystkie pytania niedoszłego referendum były niedorzeczne, ale i tak niedorzeczny był cały pomysł.

 • Grzegorz Jasiński

  GDZIE BYLIŚCIE, JAK ŁAMANO KONSTYTUCJĄ…

  Środa, 25 lipca (20:15)

  Od czasów historycznego przełomu 1989 roku chyba nie mówiło się w Polsce o demokracji tak dużo, jak w ciągu minionych 12 miesięcy, nie odmieniano demokracji przez wszystkie przypadki, nie wyrażano związanych z nią nadziei i obaw. O ile jednak wtedy mówiono głównie o przywracaniu demokracji, teraz najczęściej słyszymy o tym, że demokrację się łamie. Mam przekonanie, graniczące z pewnością, że gdyby wtedy demokrację przywrócono faktycznie, a nie na niby, teraz już o żadnym jej łamaniu nie...

 • Janusz A. Majcherek

  Hamulcowi

  Wtorek, 24 lipca (09:00)

  Wyłaniani właśnie lub ujawniający się kandydaci na burmistrzów i prezydentów miast na wyprzódki zapewniają, że jeśli wygrają wybory, poskromią ekspansję deweloperów.

 • Robert Walenciak

  PRL

  Poniedziałek, 23 lipca (10:29)

  "Dojdziemy do władzy, powsadzamy was do więzień. Wie pan, dlaczego? Ja nie mówię tego bezpośrednio do pana, tylko do pana klasy. Mówię to po to, żebyście się opamiętali i to przeanalizowali" - powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD, do Jacka Sasina z PiS. A powolnych PiS prokuratorów i sędziów ostrzegł, że wszystkich ich zwolni z pracy. Z wilczym biletem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Multi-kulti zabija

  Piątek, 20 lipca (08:00)

  Europa Zachodnia nie wie nic o naszej historii, a właśnie tam powinno się ją bardzo uważnie studiować. Zaręczam, że Unia Europejska miałaby z tego dużo więcej pożytku, niż ze strofowania nas na prośbę "opozycji totalnej" za rzekome "rozmontowywanie praworządności" – zwłaszcza, gdy rzeczywiście zaczyna ona być rozmontowywana, tylko że wcale nie u nas, a właśnie w próbujących rozpaczliwie rozwiązać kwadraturę bezdzietności i imigracji krajach zachodnich.

 • Roman Graczyk

  Troublemaker Trump

  Czwartek, 19 lipca (17:40)

  To, co wyprawia Donald Trump od początku swojej prezydentury, a czego wymowne przykłady dał znowu ostatnio podczas swojej podróży do Europy (szczyt NATO, wizyta w Wielkiej Brytanii, spotkanie z Putinem w Helsinkach), musi – moim zdaniem – martwić. Nie owijając w bawełnę: daje to powód do niepokoju o bezpieczeństwo Polski. Nie: Rosja nie anektuje w najbliższej przyszłości Białostocczyzny, ale gwarancje naszego bezpieczeństwa zostały już osłabione, a w przyszłości – przy tym kursie politycznym...

 • Grzegorz Jasiński

  Czy Putin zyskał zbyt dużo?

  Środa, 18 lipca (13:04)

  Po spotkaniu na szczycie, a zwłaszcza niezwykłej w swej treści konferencji prasowej Putin - Trump, nie ma chyba potrzeby zadawania pytania o to, kto okazał się w Helsinkach zwycięzcą, kto pokazał swoją dominację. Światowa opinia publiczna wydaje się tu w ocenach dość zgodna. Nawet jeśli założyć, że wspierają ją z jednej strony przychylne Putinowi, z drugiej niechętne Trumpowi mniej lub bardziej otwarte "ośrodki" propagandy, właśnie propagandowy wydźwięk spotkania nie mógłby chyba być dla...

 • Janusz A. Majcherek

  Wynagrodzenia i zasiłki

  Wtorek, 17 lipca (08:26)

  Od czasu do czasu zdarza się, że można, a nawet trzeba, zgodzić się z tym, co mówi ktoś o poglądach i przekonaniach zasadniczo rozbieżnych z naszymi. Tak jest w przypadku przewodniczącego OPZZ, który ostatnio stwierdził, że dobrobyt ("dobro narodu" - jak to określił) pochodzi z pracy, nie z zasiłków.

 • Robert Walenciak

  Donald Trump oko w oko z Władimirem Putinem. Co z tego będzie?

  Poniedziałek, 16 lipca (09:55)

  Jestem z tego pokolenia, które pamięta dawne szczyty, z lat 80. XX wieku - Gorbaczow-Reagan i Gorbaczow-Bush. One były epokowe, prowadziły do radykalnego obniżenia światowego napięcia, rozbrajały Zimną Wojnę, demontowały imperium moskiewskie. Zmieniały świat. A czy spotkanie Putin-Trump można z tamtymi szczytami porównać? Na siłę, wszystko ze wszystkim można porównywać. Więc to byłoby takie właśnie porównanie.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Nawalony Juncker, wkurzony Trump

  Piątek, 13 lipca (09:54)

  W światowej polityce nie było tak ciekawie od czasów bezpośrednio przed pierwszą wojną światową. Popatrzcie: stary kontynent pogrąża się i więdnie, odpada od niego nie mogąca się zdecydować czego właściwie chce Wielka Brytania, w powstającą próżnię wchodzi powracająca po kilku stuleciach do mocarstwowości Turcja, ostro licytuje, walcząc o status regionalnego imperium Rosja, która miesza się brutalnie w sprawy Bliskiego Wschodu. Bliski Wschód zaś, jeśli trzymać się porównania z początkiem...

 • Roman Graczyk

  Trump i jego wątła wiara w NATO?

  Czwartek, 12 lipca (17:14)

  Donald Trump odleciał dziś z Brukseli do Londynu, skąd za kilka dni poleci do Helsinek na spotkanie z Władimirem Putinem. Wydawać by się mogło, że spośród tych trzech ważnych spotkań przywódcy wolnego świata najważniejsze jest pierwsze, ponieważ dotyczy ono sojuszników i to skupionych w najsilniejszym sojuszu militarnym świata, a ponadto spotkanie to odbywa się w okresie niemałych, a wielokierunkowych, zagrożeń dla bezpieczeństwa Zachodu. Otóż, tak chyba nie jest.