Reklama

Reklama

Opinie

 • Janusz A. Majcherek

  Nasza chata z kraja?

  Wtorek, 17 grudnia (09:01)

  Separując się od zapowiadanej przez Unię Europejską polityki klimatycznej, ekologicznej i energetycznej (Nowego Zielonego Ładu), rząd polski pozbawia się możliwości wpływania na nią i jej współkształtowania. Tymczasem jest w tym obszarze kilka kwestii nieoczywistych, kontrowersyjnych, wymagających przedyskutowania i uzgodnienia na wysokim szczeblu, w oparciu o ważkie argumenty i pogłębione badania.

 • Robert Walenciak

  ​Wojna PiS-u z sędziami. Sezon drugi

  Poniedziałek, 16 grudnia (08:24)

  Miało być, jak zapowiadał Mateusz Morawiecki, normalnie. A wszystko wskazuje na to, że była to bujda, bo przed nami kolejna awantura. O sędziów.

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Hołownia namiesza

  Czwartek, 12 grudnia (14:47)

  Zanim jeszcze Szymon Hołownia ogłosił, że będzie kandydował na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, środowiska etablishmentowe już biły na alarm, że to jakiś skandal. Że kandydować chce człowiek znikąd, bez zaplecza, bez programu, że z pewnością stoją za tym przedsięwzięciem duże pieniądze, tylko nie wiadomo, jakie, i czy aby nie są to pieniądze podejrzane.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy podgrzane emocje na pewno schłodzą klimat?

  Środa, 11 grudnia (21:16)

  Przyznanie Grecie Thunberg tytułu Człowieka Roku przez tygodnik "Time" w najmniejszym stopniu mnie nie zaskakuje. Tak, jak nie zdziwiłoby mnie nawet, gdyby otrzymała tegoroczną pokojową nagrodę Nobla. O ile jednak w tym drugim przypadku uważam, że Norweski Komitet Noblowski fortunnie się przed tym szaleństwem powstrzymał, w tym pierwszym uznaję, że nie było dla powstrzymywania się żadnego powodu. Chcemy, czy nie, młoda Szwedka faktycznie stała się w mijającym roku wyrazistym symbolem i trzeba...

 • Janusz A. Majcherek

  Kandydacka mrzonka

  Wtorek, 10 grudnia (09:00)

  Marzenie o pozapartyjnym, obywatelskim czy niezależnym kandydacie na prezydenta nie jest nowe, ani niespełnialne. Już w pierwszych wyborach prezydenckich w 1990 r. miliony Polaków zauroczył (miał podobno szamańskie doświadczenie nabyte w peruwiańskiej dżungli) niejaki Tymiński, pokonując szanowanego i zasłużonego Tadeusza Mazowieckiego, by dopiero w II turze ulec Lechowi Wałęsie.

 • Robert Walenciak

  PiS - to zaczyna gnić

  Poniedziałek, 9 grudnia (13:52)

  PiS - to zaczyna gnić. I to widać i czuć. Rzecz warta refleksji - partia, która rządzi Polską, miota się jak kogut z uciętą głową po podwórku.

 • Roman Graczyk

  Dwuwładza sądownicza

  Piątek, 6 grudnia (10:46)

  ​Wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego wprowadza nas w nową fazę sporu o sądownictwo. Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada, który był odpowiedzią na pytania prejudycjalne polskich sędziów, zalecił rozstrzygnięcie tych spraw przez Sąd Najwyższy, tym niemniej dał jasne przesłanki do decyzji. Wczoraj, opierając się na tych przesłankach, SN wydał pierwsze orzeczenie (następne mają zapaść 15 stycznia). Nie pozostawia ono wątpliwości. SN orzekł, że tzw. Krajowa Rada...

 • Grzegorz Jasiński

  I co my na to NATO?

  Czwartek, 5 grudnia (09:20)

  Z dużej chmury mały deszcz, tak chyba można określić - i to w pozytywnym sensie - doniesienia ze szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Londynie. Przez kilka tygodni żyliśmy w cieniu zbierającej się burzy, ze świadomością szybko rosnących w NATO podziałów i perspektywy niemal otwartego sporu. Nic takiego nie nastąpiło. Aktualizację planów obrony Polski i Państw Bałtyckich przyjęto bez sprzeciwu Turcji. Przywódcy państw Sojuszu nie ukrywali różnic zdań, trochę się nawet na siebie nawzajem...

 • Robert Walenciak

  Cała Polska

  Środa, 4 grudnia (05:00)

  ​Odnoszę wrażenie, że rożne mity, wręcz bajki, opanowały naszą przestrzeń publiczną, wiele z nich stało się już jej integralną częścią. Spróbujcie im zaprzeczyć, zobaczycie, co się stanie!

 • Janusz A. Majcherek

  Niebezpieczna megalomania

  Wtorek, 3 grudnia (09:00)

  Megalomania Adriana Zandberga zaczyna przekraczać granice śmieszności i staje się coraz bardziej niebezpieczna. Przedstawiciel sześcioosobowej grupki posłów i dwuprocentowej partyjki, dopuszczony do Sejmu dzięki łaskawości Czarzastego i Biedronia, pragnących zapobiec powtórce dywersji, jakiej dopuścił się cztery lata wcześniej, oznajmia że już dokonał jakościowej zmiany polskiego parlamentaryzmu i szykuje się do tworzenia przyszłego rządu.

 • Roman Graczyk

  Jeszcze jeden proces kardynała Barbarina

  Czwartek, 28 listopada (14:16)

  To długa historia. Arcybiskup Lyonu, kardynał Philippe Barbarin, staje dziś i jutro, kolejny raz przed sądem. Najpierw został uniewinniony, potem (w marcu 2019) skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu, teraz będzie proces apelacyjny od tego ostatniego wyroku. Cały czas chodzi o oskarżenie biskupa o bezczynność wobec nadużyć seksualnych podległego mu księdza.

 • Grzegorz Jasiński

  Most "Cudu nad Wisłą"

  Środa, 27 listopada (19:59)

  Po deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie upamiętnienia stulecia Bitwy Warszawskiej łukiem triumfalnym, pojawiło się dużo tekstów publicystycznych powtarzających pytanie, czy jeśli ktoś nie jest za łukiem, to znaczy, że nie jest patriotą. Chciałbym odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Owszem, uważam, że nieopowiedzenie się teraz jasno i jednoznacznie za budową w Warszawie łuku triumfalnego, upamiętniającego zwycięstwo w wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku, jest postawą...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Głupoty i wspólnoty

  Wtorek, 26 listopada (08:00)

  Wzięty, ceniony i rzeczywiście zasługujący na rekomendację współczesny intelektualista Yuval Noah Harari, w swojej, zawierającej mnóstwo frapujących i inspirujących analiz książce "21 lekcji na XXI wiek" zamieszcza i taką konstatację, że na prawdzie nie da się zbudować trwałej społecznej spójności. Tę konstytuują o wiele skuteczniej bajędy i zmyślenia, im bardziej absurdalne, tym silniejszą.

 • Robert Walenciak

  Widmo Zandberga

  Poniedziałek, 25 listopada (09:09)

  ​Widmo Zandberga krąży po Polsce. A jeżeli nawet nie po całej Polsce, to przynajmniej po salach sejmowych i kilku redakcjach.

 • Roman Graczyk

  ​"Przystawki" i prawdziwa polityka

  Czwartek, 21 listopada (07:40)

  Wygląda na to, że zaczynająca się właśnie kadencja parlamentarna może nie być tak bezproblemowa dla obozu rządzącego, jak była poprzednia. Mniej dlatego, że mamy w nowym Sejmie siły polityczne, których tam w poprzedniej (a nawet w kilku wcześniejszych) nie było, a mianowicie Konfederację i Lewicę. I mniej dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Senacie. A bardziej z powodu wewnętrznej niespójności większości parlamentarnej i z powodu rozpoczynającej się już de facto kampanii...

 • Grzegorz Jasiński

  Świeża krew parlamentu?

  Środa, 20 listopada (20:39)

  Plemienną walkę w polskiej polityce od 2005 roku napędzał konflikt Platformy Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością, w Sejmie i Senacie obecnej kadencji będą go rozdmuchiwać nowe siły, Lewica i Konfederacja. Nazwanie obu ugrupowań, z Włodzimierzem Czarzastym z jednej strony i Januszem Korwin-Mikkem z drugiej, świeżą krwią jest oczywiście bardzo dużą przenośnią, jednak znaczenie tych dwóch sił w naszym parlamencie będzie dla życia publicznego istotne, ważniejsze moim zdaniem niż sama liczba...