Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  Smród kłamstwa

  Piątek, 17 lutego (13:25)

  Drobiazg, a jakże charakterystyczny. Czołowy przedstawiciel "dziennikarstwa III RP", wielokrotny "dziennikarz roku", właściciel całego worka Wiktorów etc., słowem, Tomasz Lis, odchodząc z poważnego kiedyś tygodnika "Wprost", który zmienił w obsesyjnie antypisowską bulwarówkę, pochwalił się w wydanym oświadczeniu, że zwiększył sprzedaż tygodnika o dwie trzecie. Jego samochwalstwo zostało szeroko rozpowszechnione, wisi od ponad tygodnia w internecie i nie słyszałem, żeby gdziekolwiek wzbudziło...

 • Roman Graczyk

  Referendum: Trzy razy "nie"

  Czwartek, 16 lutego (08:55)

  Dwie największe centrale związkowe oraz potężna niegdyś, a dziś walcząca o przetrwanie, partia lewicowa - wzywają zgodnie do przeprowadzenia referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Dawni antykomuniści z dawnymi komunistami współpracują w celu storpedowania reformy proponowanej przez rząd. Jestem fundamentalnym przeciwnikiem rozpisywania referendum - z trzech powodów.

 • Reklama

 • Konrad Piasecki

  Debel Tuska

  Wtorek, 14 lutego (11:50)

  W niepotrzebnie wywoływanych, przegrywanych bitwach i małych bezsensownych wpadkach rząd trwoni sporą część kapitału zaufania, jaki dało mu wyborcze zwycięstwo. W obliczu słabnących sondaży i coraz częstszych objawów utraty politycznego słuchu, Donald Tusk może zacząć myśleć o odstąpieniu od planów malowanych w expose. I to byłaby dopiero fatalna wiadomość.

 • Robert Walenciak

  Coś zaczyna się dziać...

  Poniedziałek, 13 lutego (08:53)

  Przy okazji różnych komentarzy dotyczących spadku poparcia dla Platformy i rządu zaczęto spekulować co po Tusku? Czy znowu Tusk, czy też tym razem Kaczyński? Osobiście nie jestem fanem takich dywagacji. To jest bicie piany, Do wyborów daleko. Przez te trzy i pół roku zdarzyć się może wszystko - więc te domysły, czy Kaczyński załatwi Tuska i wsadzi go do więzienia, czy też nie, wolę odłożyć na półkę z literaturą science-fiction.

 • Grzegorz Jasiński

  Nie wylewajmy licealistów z kąpielą

  Poniedziałek, 13 lutego (08:35)

  Mniej więcej za rok o tej porze znacząca grupa 16-latków będzie musiała wybrać swój przyszły zawód. Jeśli nie dokładnie kierunek, który będą chcieli studiować, to przynajmniej zakres przedmiotów, który w drodze na studia będzie im potrzebny. Jeśli już dokonają tego wyboru, zmiana będzie bardzo trudna.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tryndy glamuru

  Piątek, 10 lutego (07:03)

  Nie powiem, żeby nieboszczkę Wisławę Szymborską potraktowano poważnie. Wydaje mi się, że jeśli ktoś wyraźnie zaznacza w swej ostatniej woli, iż życzy sobie pogrzebu świeckiego ("księdza do mnie nie wołajcie, niech nie robi żadnych szop..."), to jest to jednoznaczna deklaracja światopoglądowa.

 • Roman Graczyk

  Policja: Test Rutkowskiego

  Czwartek, 9 lutego (09:48)

  Można uważać, że detektyw Rutkowski jest antypatyczny, brutalny, niedyskretny, zabiegający o własną popularność - nie bez racji. Można wypominać mu sprawowanie mandatu posła z ramienia populistycznej Samoobrony - to fakt. Można zarzucać mu, że w sprawie małej Magdy z Sosnowca działał nielojalnie w stosunku do policji - być może. Nie można jednak zaprzeczyć, że obnażył niezdolność policji do szybkich i skutecznych działań pod presją czasu.

 • Grzegorz Jasiński

  Czym grozi nam zakochany (w sobie) premier?

  Środa, 8 lutego (15:14)

  Zamieszanie w sprawie reformy refundacji leków, kompromitacja raportu Millera w sprawie Smoleńska, awantura wokół ACTA czy "sukces" negocjacyjny w sprawie paktu fiskalnego - to tylko kolejne przykłady tego, co dzieje się, gdy rząd działa dla siebie, nie dla obywateli. Jeśli te przykłady nam nie wystarczą, zapewne szybko doczekamy się kolejnych. Kiedy premier Donald Tusk wstępował na swój urząd, zapowiadał politykę miłości. Nie wspomniał, że chodzi o miłość do samego siebie.

 • Konrad Piasecki

  Media w czasach tragedii

  Środa, 8 lutego (12:14)

  To, co dzieje się w związku ze śmiercią sześciomiesięcznej Magdy, błyskawicznie łamie mnóstwo medialnych barier i tabu. W kilka dni po tragedii, która dotknęła rodzinę z Sosnowca, widzimy ojca i dziadków dziecka na konferencji prasowej i słyszymy zwierzenia na temat małżeńskiej miłości, problemów na linii teściowa-synowa czy zdolności wybaczenia. To, co się dzieje w tej sprawie, to rzecz bez precedensu w polskiej rzeczywistości medialnej.

 • Robert Walenciak

  Premier staje się Czarnym Piotrusiem internetu

  Poniedziałek, 6 lutego (10:00)

  Poczułem się rozbrojony czytając komentarze dotyczące konsultacji ws. ACTA czy raczej tego, że zaproszone przez Donalda Tuska do Kancelarii Premiera organizacje oświadczyły, że nie przyjdą. Wśród głosów zadowolenia z tej decyzji urzekł mnie taki: "to dobrze, że nie idziemy do Kancelarii Premiera, bo przecież rząd gra nieczysto".

 • Rafał Ziemkiewicz

  Brzydka panna daje za nic

  Piątek, 3 lutego (12:34)

  Niby niczego lepszego po takiej władzy nie należało się spodziewać, ale sekwencja zdarzeń śmieszy niepomiernie. Kiedy polscy internauci połapali się, że władza po raz kolejny (trzeci już, jeśli dobrze liczę) przymierza się do wzięcia ich za twarze, najpierw wystąpił rzecznik Graś i zapewnił, że w sprawie ACTA "nic nie jest jeszcze przesądzone". Zaraz potem wystąpił minister Boni i powiedział, że ACTA podpisać musimy, bo wszyscy inni już podpisali. Kiedy ci dwaj nie wystarczyli, sam Tusk...

 • Roman Graczyk

  Unia: Pakt z diabłem?

  Czwartek, 2 lutego (09:05)

  Premier zgodził się w poniedziałek w Brukseli na unijne porozumienie międzyrządowe dotyczące harmonizacji budżetów państw - przyszłych sygnatariuszy. Dlaczego w Polsce z uporem godnym lepszej sprawy nazywa się je "paktem fiskalnym"? Jeden Bóg raczy wiedzieć.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy naukowcy mogą udowodnić Putinowi oszustwo?

  Środa, 1 lutego (14:31)

  Wyniki ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych w Rosji od początku budziły wątpliwości. Dziesiątki tysięcy Rosjan dały wyraz tym wątpliwościom podczas ulicznych demonstracji. Teraz dowody sfałszowania wyników głosowania do Dumy Państwowej przedstawiają naukowcy. Ich zdaniem podobne do rosyjskich manipulacje, polegające na dorzucaniu głosów na zwycięzcę, można zobaczyć jeszcze tylko w wynikach wyborów prezydenckich w... Ugandzie.

 • Konrad Piasecki

  Smoleńsk 2010 jak Dallas 1963

  Wtorek, 31 stycznia (10:01)

  Tragedia smoleńska, niczym zamach na JFK, zawsze będzie rodzić wątpliwości, zarzuty o polityczne manipulowanie śledztwem i - w konsekwencji - teorie spiskowe. Zapewne działoby się tak nawet przy najlepszym, najbardziej przejrzystym i najlepiej nadzorowanym badaniu przyczyn tragedii. Cóż dopiero przy śledztwie, które obarczone jest takim mnóstwem grzechów i zaniedbań.

 • Opinie

  Aktorzy grają, a nam się wydaje, że to polityka

  Poniedziałek, 30 stycznia (09:21)

  Wiele lat temu wpadła mi w ręce książka o przegranych bitwach, analizująca, dlaczego dany generał poniósł klęskę. Jako jeden z powodów podawano stres. Chodziło o to, że w momentach szczególnego napięcia niektórzy dowódcy zapominali o dowodzeniu i zaczynali robić to, co w swoim mniemaniu potrafili najlepiej. Na przykład generał - były artylerzysta, porzucił punkt dowodzenia, stanął za armatą i celnym ogniem raził przeciwnika. Bach, bach! Cóż z tego! Jedna dobrze strzelająca armata nie mogła...

 • Roman Graczyk

  ACTA: dezynwoltura i bezkarność

  Czwartek, 26 stycznia (09:18)

  Polska podpisała dziś traktat Anti-Conterfaiting Trade Agreement (ACTA) i na dziś hakerzy zapowiedzieli nasilenie ataków na strony instytucji rządowych. Mamy tu, jak w soczewce, wyrazisty obraz i abnegacji naszego rządu wobec międzynarodowych regulacji, w które rząd się angażuje, i bezczelności cyber-bandytów, dla których nie ma żadnych granic poza granicami ich hakerskich umiejętności.